Площадът пред парламента на Грузия събра хиляди недоволни от изборните резултати. Според организаторите, десетки хиляди са присъствали на митинга. Президентът на страната Саломе Зурабишвили заклейми парламентарните избори като манипулирани в полза на Москва.
"Гласът ви беше откраднат и те се опитаха да откраднат и бъдещето ви, но никой няма право да прави това", каза Зурабишвили пред хората, събрали се пред сградата на парламента.
САЩ призоваха за разследване, а Европейският съюз беше критичен към гласуването в Грузия, където управляващата партия "Грузинска мечта“, която се застъпва за по-тесни връзки с Русия, спечели победа. Проевропейски опозиционни партии заклеймиха резултата като фалшифициран.
Искане за нови избори
Протестът, който продължи малко повече от 90 минути, блокира движението по главния булевард на града и остана мирен. Членовете на опозицията отказаха парламентарните си мандати и поискаха нови избори под наблюдението на международни власти.
Партията "Грузинска мечта", която управлява от 2012 г., спечели 54% подкрепа за още четири години на власт, според Централната избирателна комисия. Четири опозиционни партии, подкрепящи проевропейската харта, изготвена от Зурабишвили, са получили общо 38%, каза комисията.
Руска намеса в изборите?
Зурабишвили призова грузинците да се присъединят към протестите срещу това, което тя нарече "руска специална операция“, целяща да възстанови влиянието на Москва и да осуети целта на Грузия за членство в Европейския съюз и НАТО.
Председателят на парламента на Грузия Шалва Папуашвили обвини президента в разпространение на "дезинформация“, насочена към "дестабилизиране на страната заедно с опозицията“, докато защитаваше резултата на брифинг в понеделник, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
Правителството получи подкрепа от унгарския премиер Виктор Орбан, който пристигна в Тбилиси и побърза да поздрави управляващата партия за победата. Орбан има близки връзки с руския президент Владимир Путин. Визитата на Орбан също предизвика критики от неговите съюзници в ЕС като преждевременна.
Ролята на САЩ
Напрежението нарасна в кавказката република с 4 милиона жители, след като "Грузинска мечта" прие закон за "чуждестранни агенти“, насочен срещу неправителствени организации и медии по-рано тази година, които САЩ и ЕС определиха като "вдъхновени от Кремъл“. В отговор ЕС спря преговорите за членство с Грузия, а САЩ започнаха преглед на отношенията си с правителството.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова за "пълно разследване“ на изборните нарушения в изявление, което се въздържа да постави под въпрос резултата.
Четете повече в bloombergtv.bg