Според ново проучване на Оксфордския университет хората, диагностицирани с диабет тип 2 преди 40-годишна възраст, имат значително по-ниска продължителност на живота в сравнение с общото население на Обединеното кралство.
Резултатите показват, че докато възрастните с диабет тип 2, установен по-късно, имат приблизително 1,5 пъти по-висок риск от неблагоприятни здравни изходи в сравнение с общата популация, този риск е значително по-висок при хората, диагностицирани в по-ранна възраст.
През последните три десетилетия броят на младите хора с диабет тип 2 се е увеличил значително в световен мащаб. Съществуващите доказателства сочат, че диабетът, диагностициран в по-ранна възраст, се характеризира с по-дълъг период на излагане на високи нива на кръвна захар, което го прави по-агресивен в сравнение със заболяването, установено в по-късните години. Това включва по-бързо влошаване на функцията на β-клетките в панкреаса, които произвеждат и освобождават инсулин, както и по-висок риск от усложнения като сърдечно-съдови и бъбречни заболявания.
Изследователите са анализирали данни от мащабно проучване на проспективния диабет в Обединеното кралство, проследявайки 4550 новодиагностицирани с диабет участници на възраст от 25 до 65 години в продължение на 30 години.
Хората, диагностицирани с диабет тип 2 в по-млада възраст, са изложени на значително по-висок риск от здравословни усложнения, особено свързани с микроваскуларни проблеми като увреждане на очите и бъбречна недостатъчност. Тази група също така е показала тенденция към по-лош контрол на кръвната захар, което допълнително увеличава вероятността от усложнения.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Pexels