Според ООН икономиката на Ивицата Газа е срината от войната с Израел, а за възстановяването ѝ ще са нужни 350 години.
В доклад за икономическите разходи от войната, изготвен от нейното крило за търговия и развитие (Unctad), ООН заяви, че боевете, след като "Хамас" уби повече от 1000 израелци на 7 октомври миналата година, са опустошили остатъците от икономиката и инфраструктурата на Газа.
В доклада, представен на Общото събрание на ООН миналия месец, се казва, че икономическата дейност в Газа, която е била слаба преди войната, е спряла, освен минималните хуманитарни здравни и хранителни услуги, предоставяни в условията на остър недостиг на вода, гориво и електричество и значителни ограничения на достъпа.
Ниско производство
Производството в строителството е намаляло с 96%, в селското стопанство - с 93%, в производството - с 92%, а в сектора на услугите - със 76%. Междувременно безработицата достигна 81,7 % през първото тримесечие на 2024 г. - показател, който според ООН вероятно ще се влоши или запази, докато трае военната операция.
"Интензивните военни операции в Газа доведоха до безпрецедентна хуманитарна, екологична и социална катастрофа и тласнаха Газа от изостаналост към пълна разруха", се казва в доклада, цитиран от БГНЕС.
"Дългосрочните последици ще останат за години напред и може да са необходими десетилетия, за да се върне Газа към предишното статукво. След като бъде постигнато прекратяване на огъня, връщането към тенденцията на растеж от 2007-2022 г. би означавало, че на Газа ще ѝ трябват 350 години само за да възстанови БВП до нивото му от 2022 г.", пише още в документа.
В доклада се посочва, че последните 12 месеца на военни действия са последвали периода между 2007 и 2022 г., когато икономиката на Газа е била сериозно засегната от наложените от Израел ограничения върху движението на стоки и хора. ООН заяви, че загубата на доходи, причинена от ограниченията и военните операции, е "зашеметяваща".
Снимка: БГНЕС