Лампите в някои домове в Куба отново светнаха, след като в последните дни цялата електропреносна мрежа се срина на няколко пъти. Островната държава страда от недостиг на основни стоки и услуги, а сега бе застигната и от урагана "Оскар", който отне живота на няколко души. Всички тези кризи могат да доведат до масови безредици, предупреждават експерти.
В края на миналата седмица цялата страна потъна в мрак заради авария на електроцентрала, а прекъсването на електричеството доведе до недоволство. Хората удряха по празни тенджери, имаше и други малки протести по улиците, които бяха разпръснати от силите за сигурност. Според президента Мигел Диас-Канел ставало дума за "малка група хора, предимно пияни, които са се държали неприлично" и се опитали да "нарушат гражданския мир".
Кризата в Куба е една от най-тежките за страната
В страната липсва гориво, защото Венецуела, която също е в трудно положение, е ограничила доставки. Правителството в Хавана пък обвинява Съединените щати за енергийна криза, тъй като по време на управлението на Доналд Тръмп, блокадата срещу страната бе допълнително затегната.
Президентът на карибската държава предупреди протестиращите: "Искаме да подчертаем, че революцията в никакъв случай няма да толерира подобно поведение".
Властите в Хавана не за първи път подхождат репресивно към критично настроените. Когато през 2021 година, отново заради прекъсвания на електроснабдяването, хиляди излязоха по улиците да протестират, полицията реагира с масови арести. В резултат повечето хора решават да емигрират, вместо да рискуват да попаднат зад решетките. Според различни оценки през последните две години страната са напуснали близо 2 милиона души - почти 20% от населението, пише "The New York Times".
Как ще се отрази настоящата криза?
Голяма част от кубинците, които са останали в страната, разчитат на пари и хранителни продукти, които емигрантите им изпращат от чужбина. Но пред различни медии кубинци разказват как и малкото храна и провизии, с които разполагат, сега се развалят заради липсата на електричество, пише DW.
На кадри, разпространени в социалните медии, се вижда как жители на острова готвят на огнища на открито, за да спасят поне част от храната.
"Без електричество нямаме нищо, нямаме храна, не можем да замразим нищо, не можем да работим. Нямаме нищо, тежко е", сподели една жена, цитирана от АРД.
Снимка: БГНЕС
преди 4 седмици