Израел опитва да пречупи "Хизбула" и финансово

Бейрут понесе 11 нови удара срещу филиали на дружеството "Ал Кард ал Хасан"

22.10.2024 | 13:21 Редактор:
Израел опитва да пречупи
Израел опитва да пречупи "Хизбула" и финансово

Бейрут понесе 11 нови удара срещу филиали на дружеството "Ал Кард ал Хасан" в опит на Израел да пречупи "Хизбула" финансово. Финансовата институция, която е контролирана от "Хизбула", работи подобно на банка, а през нея минават голяма част от финансовите потоци към организацията.

Институция с дълга история

В превод името на дружеството означава "добрия заем", разказва Мартин Дурм за АРД. То следва ислямския принцип, че не може да се начислява лихва върху взети назаем пари.

"Хизбула" основава финансовата институция още в началото на 80-те години на миналия век като благотворителна организация и неведнъж е заявявала, че тя е социално ориентирана неправителствена организация. Но всъщност през годините се развива като сериозна финансова институция с 34 клона в шиитските райони на Ливан.

"Ал Кард ал Хасан" дори печели от срива на банковата система в Ливан през 2019 година, когато милиони изгубиха своите спестявания. Тъй като дружеството работи без лиценз и паралелно на останалите банки, то почти не бе засегнато от кризата. Хиляди шиите вкараха всичките си останали пари в дружеството на "Хизбула", за да са сигурни за тях.

"Хизбула" е далеч от фалит

Израелските атаки със сигурност са тежък удар върху "Хизбула". Освен военното крило на организацията, обявено за терористична организация от множество държави, тя поддържа политическа партия, както и здравни центрове и училища в страната. За целта има нужда от много пари, които трябва по някакъв начин да бъдат прехвърляни от търговските банки, с които работи, предаде DW.

Въпреки нестихващите удари, "Хизбула" далеч не е фалирала нито във военно, нито във финансово отношение, посочва АРД. От десетилетия шиитската милиция е субсидирана от Иран с пари и оръжия, а според информация от западни разузнавателни служби получава и големи приходи от трафик на наркотици и пране на пари. Смята се, че клоновете на "Ал Кард ал Хасан" играят важна роля във всичко това.

Снимка: БГНЕС