Германия зове РСМ да впише българите в Конституцията, за да преговаря реално с ЕС

Вписването на българите в Конституцията е последното парче от пъзела, което липсва преди отварянето на първия клъстер

15.10.2024 | 22:07 Редактор:
Северна Македония неведнъж е поемала огромна отговорност по пътя си към ЕС, заяви германският външен министър Аналена Бербок.
Северна Македония неведнъж е поемала огромна отговорност по пътя си към ЕС, заяви германският външен министър Аналена Бербок.

Германският външен министър Аналена Бербок призова Северна Македония да зачита компромисите и да впише българите в Конституцията си, за да започне реално преговорите с Европейския съюз. Това стана след среща с македонския ѝ колега Тимчо Муцунски в рамките на Берлинския процес.

Според Бербок в случая не става дума за някаква несправедливост, а за зачитане на европейските правила. Германският дипломат призова държавното ръководство в РСМ да вземе решение, дори ако то е срещу общественото мнение.

"Северна Македония неведнъж е поемала огромна отговорност по пътя си към ЕС. Искаме да използваме импулса от Берлинския процес и да продължим да подкрепяме Северна Македония по нейния път. Този път включва реформите в съдебната система, които все още не са приключили, и борбата с корупцията. Вписването на българите в Конституцията е последното парче от пъзела, което липсва преди отварянето на първия клъстер в преговорите за присъединяване към ЕС. В момент, когато в Европа бушува жестока война, Европейският съюз е най-голямото ни богатство. В същото време трябва да си напишем и домашното. За да функционира един по-голям Съюз, трябва да укрепим структурите на ЕС и да реформираме процесите на вземане на решения", гласи позиция на германското министерство на външните работи, публикувана след разговорите между двамата министри.

Централната информационна емисия "Тагесшау" на обществената телевизия АРД предаде, че Бербок е насърчила Северна Македония да промени Конституцията, като укрепи правата на българите, пише БГНЕС.

Албания и Северна Македония трябваше да започнат заедно преговори за членство в ЕС, но поради отказа на режима на Християн Мицкоски да изпълни задълженията си по Преговорната рамка с блока, Тирана се откъсна за старт на преговорите.

Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?

Категорично "да".
63%
Категорично "не".
22%
Колебая се, още не съм решил/а.
10%
От години не гласувам, не се интересувам от политика.
5%
Общо 2174 гласа

Снимка: БГНЕС