Повишението на данъците за богатите, планирано от френския премиер Мишел Барние, може да принуди някои от тях да напуснат страната, считат консултанти в областта на богатството и данъците, цитирани от Bloomberg.
Бюджетът на Барние определя данък от 20% за физически лица, които печелят 250 хил. евро на година, или за двойки, които получават два пъти по-голяма сума. Мярката цели да противодейства на последиците от данъчните убежища, от които те иначе биха могли да се възползват. Финансовото министерство съобщи, че данъкът ще е в сила три години, ще засегне около 65 хил. домакинства и ще набере 2 млрд. евро.
Ходът на Франция да повиши данъците за богатите е кулминацията на месеци на политическа реторика, която започна по време на предизборната кампания за предсрочните избори през юни, когато опозицията критикува фискалните политики на президента Еманюел Макрон за привличане на повече инвеститори, включително банкери, които се установяват в Париж от Лондон след Brexit.
Той стесни обхвата на данъка върху богатството в страната до имотите и определи плосък данък върху капиталовите печалби. Това му спечели похвали от бизнес общността и критики от противниците му, които го нарекоха "президентът на богатите".
Сега Барние повишава данъците за богатите като част от стратегията си да намали дефицита на Франция. Лейбъристкото правителство на премиера Киър Стармър също обмисля подобен план. Барние заяви, че съсредоточаването върху богатите и големите международни компании е начин за избягване на по-широки увеличения на данъците за работещите хора и представителите на средната класа.
Във Франция живеят едни от най-богатите хора в света, включително Бернар Арно, основател на гиганта в луксозните стоки LVMH, който е четвърти в индекса на милиардерите на Bloomberg, Франсоаз Бетанкур Майерс, наследница на козметичния гигант L’Oreal. Там живеят и едни от най-богатите семейства като клана зад Hermes International SCA, собствениците на Chanel от семейство Вертхаймер и династия Дасо, собственик на самолетостроителния концерн Dassault Aviation.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: БГНЕС