По думите на руския външен министър Сергей Лавров цената на конфликта е най-голяма за украинците, които са безмилостно тласкани от собствените си власти към войната, "за да бъдат избити там".
"За Русия това е защита на нейния народ и жизненоважни интереси на сигурността. За разлика от Русия, САЩ продължават да дрънкат за някакви правила, начин на живот и тем подобни, явно не разбирайки къде е Украйна и какви са залозите в тази война", каза той пред Newsweek .
Повече от две години и половина след като Путин нареди "специална военна операция" срещу Украйна в това, което се превърна в най-смъртоносния конфликт в Европа след Втората световна война, руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Кремъл предлага жизнеспособен план за прекратяване на кръвопролитията и възстановяване архитектурата на сигурността на континента. Той обвини водения от САЩ военен съюз НАТО, че първи е посял семената на войната преди десетилетие и продължава да разпалва пламъците.
"Русия е отворена за политико-дипломатическо уреждане, което трябва да премахне първопричините за кризата. Тя трябва да има за цел по-скоро да сложи край на конфликта, отколкото да постигне прекратяване на огъня", добави Лавров.
Планът на Русия би означавал Украйна да отстъпи провинциите Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие, които са до голяма степен контролирани от Русия, които бяха официално анексирани от Москва след международно оспорван референдум през септември 2022 г., както и Крим, завзет от Русия и анексиран чрез подобно гласуване. Киев също трябва да се съгласи да се откаже от стремежа си да стане член на НАТО и да предприеме други стъпки, отхвърлени от украинския президент Володимир Зеленски и неговите международни поддръжници, включително САЩ, предаде "Труд".
Киев и неговите чуждестранни поддръжници вместо това изискват безусловно изтегляне на Русия, докато Москва каза, че ескалиращият конфликт доближава НАТО до пряк сблъсък с Русия, която притежава най-големия запас от ядрени оръжия в света.
НАТО продължава да подкрепя Украйна
"В момента, доколкото виждаме, възстановяването на мира не е част от плана на нашия противник. Зеленски не е отменил своя указ за забрана на преговорите с Москва. Вашингтон и неговите съюзници в НАТО предоставят политическа, военна и финансова подкрепа на Киев, за да може войната да продължи. Те обсъждат разрешаването на Въоръжените сили на Украйна да използват западни ракети с голям обсег, за да нанасят удари дълбоко в руска територия. Играта с огъня по този начин може да доведе до опасни последици", предупреди Лавров.
Мерките, търсени от Москва, каза Лавров, са в съответствие с траекторията на един бързо променящ се свят, в който Русия е изградила дълбоко партньорство с Китай и е укрепила връзките си с развиващите се нации, търсещи по-голяма дума на глобалната сцена. Въпреки че Москва прави разходи, той смята, че Киев и неговите поддръжници могат да загубят най-много в една дълга война.
"Това, което имаме предвид, е, че световният ред трябва да се адаптира към сегашните реалности. Днес светът преживява многополюсен момент. Преминаването към многополюсен световен ред е естествена част от ребалансирането на силите, което отразява обективните промени в световната икономика, финанси и геополитика. Западът чакаше по-дълго от другите, но също така започна да осъзнава, че този процес е необратим", добави той.
Забележките на Лавров идват, докато руската армия напредва на няколко ключови украински фронта, въпреки че едновременно се бори с украински контраудар в самата Русия. От решаващо значение за хода на войната може да се окаже резултатът от президентските избори в САЩ на 5 ноември между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп. Подкрепата за Украйна беше обект на политически борби в западните столици и не на последно място във Вашингтон, който предостави най-голямата пряка помощ.
"Общо казано, резултатът от тези избори няма значение за нас, тъй като двете партии са постигнали консенсус за противодействие на страната ни. Би било естествено обитателите на Белия дом, независимо кои са те, да си гледат домашните работи, вместо да търсят приключения на десетки хиляди мили от американските брегове. Убеден съм, че избирателите в САЩ мислят същото", заяви руският външен министър.
Снимка: БГНЕС