fallback

Гордана Силяновска: Очакваме деблокиране на процеса на преговори за членство в ЕС

Обединението е като незавършена симфония без нас, каза президентът на РСМ

26.09.2024 | 22:27 Автор: Беатрис Младжова

Президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова изнесе реч пред Общото събрание на ООН.

"Разширяването на Европейския съюз трябва да бъде обвързано с меритократичните критерии от Копенхаген и освободено от ветото, свързано с опита за ревизия на историята и незачитане на националната и културната идентичност", коментира тя.

"От нашите европейски и стратегически партньори очакваме разбиране и справедливо деблокиране на процеса на преговори за членство в ЕС, отхвърляне на двойните стандарти и зачитане на собствените ни принципи и ценности, залегнали в основните конституционни документи", каза Силяновска.

"Европейското обединение е като незавършена симфония без нас. ЕС е не само политическа система, но и политическа философия, в която вярват най-голям брой македонски и балкански политически дейци и граждани. Интеграцията е мощен мотив и ключова сила за демократичното развитие", заяви македонският президент.

РСМ води преговори за ЕС вече 20 години

Според нея е важно държавите да се подкрепят взаимно.

"Балканските държави трябва да се държат според европейските стандарти, като се свързват и си сътрудничат в регионален план. Опитът е ценен и се очаква помощта на страните от региона, които са станали част от ЕС, както и на тези, които са на утвърдения европейски път. Трябва да се научим да се подкрепяме взаимно, както в случая с Ковида, наводненията и пожарите, вместо да се блокираме взаимно по европейския път. Homo Balkanicus може да бъде Homo Europicus, когато пожелае", изтъкна тя.

Силяновска заяви, че РСМ води преговори с ЕС вече 20 години и в това време е имало цели 16 положителни доклада от ЕК. Въпреки това пред държавата непрекъснато са поставяни нови условия, свързани с конституционни реформи.

"Като професор по конституционно право и като бивш член на Венецианската комисия знам, че това, което е законно, не винаги е справедливо и легитимно, защото в случая с моята страна не беше действано в съответствие с международното и националното право, т.е. "всички забравят" правото на самоопределение на всеки народ, гарантирано от Устава на ООН и конституцията на Югославия от 1974 г", каза Силяновска.

"Като миролюбива страна, посветена на добросъседството и регионалното сътрудничество, ние очакваме разбирателство и сътрудничество със съседите си, без заплаха от вето. Там, където има вето, често няма справедливост. Ветото се е превърнало в инструмент за двустранното развитие на европейската интеграция, т.е. за нейната стагнация. В условията на конфликти на европейска почва стагнацията на европейската интеграция не само демотивира македонските граждани и забавя реформите, но и дестабилизира региона на Югоизточна Европа, оставяйки място за проникване на злокачествени имперски и великодържавни влияния", добави македонският държавен глава.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback