Какво се случи с ебола?
Bloomberg с репортаж за изненадващо краткия период, в който разпространението на ебола беше ограничено
04.02.2015 | 12:20
Автор: Виктория Крумова
Преди по-малко от 6 месеца Световната здравна организация обяви избухването на ебола и международно здравно извънредно положение. Може би ще се изненадате, че броят на новите случаи на ебола е спаднал до 100 на седмица. Какво се случи? Как стигнахме от най-голямото и сложно избухване на ебола в историята до почти пълно излекуване, само за половин година.
Повече от 8500 души са починали от тази ебола епидемия – огромен и трагичен брой жертви. Но това са десетки хиляди по-малко от броя на жертвите, които центровете за контрол на болестите казаха, че може да бъде достигнат.
Възможно е 1.4 милиона души да се заразят до началото на следващата година.
1.4 милиона души. Но 1.4 са прогнозирания брой на жертвите, ако не се вземат никакви мерки за обуздаване на болестта. Беше предвидено обаче, че с подходящата намеса ебола може да бъде, цитирам, „почти премахната“ до 20 януари 2015. И точно това се случи.
Още по темата
Най-ефективният начин за ограничаването на разпространението на ебола беше нещо доста просто – образоване на хората. Билборди, банери и смс-и за избягването на заразата заляха Западна Африка. Хората се научиха за избягват многолюдни места, бяха затворени училища, а изборите бяха отменени. И може би най-важното е, че се промениха медицинските практики, осигуряващи минимален контакт при преместване на трупове и погребения.
А каква е международната реакция? Няма да е вярно, ако кажем, че световната общност не помогна за ограничаването на епидемията от ебола. Но заради бавната реакция на правителства от цял свят, много от усилията не набраха скорост до декември, когато нещата в Западна Африка вече започваха да се променят.
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК