fallback

Иван Кондов обсъди с външния министър на Иран конфликта в Газа

Пристигна в Ню Йорк, където ще вземе участие в делегацията по откриването на Общия дебат

22.09.2024 | 20:34 Автор: Толя Стоянова

Министърът на външните работи Иван Кондов пристигна в Ню Йорк, където от днес до 27 септември ще вземе участие в делегацията по откриването на Общия дебат на 79-ата сесия на Общото събрание на ООН, който тази година ще бъде на тема "Да не изоставяме никого: Да действаме заедно за напредъка на мира, устойчивото развитие и човешкото достойнство за настоящите и бъдещите поколения".

В първия ден от посещението си министър Кондов участва в откриването на Срещата на върха за бъдещето, посветена на търсенето на решения за по-добро бъдеще през многостранното сътрудничество. Иван Кондов е част от водената от министър-председателя на Република България делегация за Срещата. В рамките на форума българският външен министър проведе и няколко двустранни срещи със свои колеги.

Голямата българска общност в Молдова е ключов градивен елемент на нашите двустранни отношения и мост на приятелство и сътрудничество между нашите страни. Това послание отправи българският външен министър на срещата си със заместник министър-председателя и министър на външните работи на Република Молдова Михай Попшой.

Той отбеляза, че отличните отношения между България и Молдова се крепят и на нашите общи европейски ценности и подчерта, че пътят на Молдова към европейска интеграция, който България последователно подкрепя, създава допълнително благоприятен контекст за тяхното по-нататъшно динамично разширяване.

Министър Кондов разговаря и с външния министър на Иран д-р Сейед Аббас Арагчи

Иван Кондов разговаря и с министъра на външните работи на Ислямска република Иран д-р Сейед Аббас Арагчи. Срещата бе в продължение на проведения между двамата на 1 септември т.г. телефонен разговор, по време на който Иван Кондов го поздрави по повод назначаването му няколко дни преди това за външен министър на страната. При личната си среща в Ню Йорк двамата отново обсъдиха възможностите за поддържане на диалог и за взаимодействие по въпроси от взаимен интерес – както в двустранен план, така и в сферата на актуалния международен дневен ред.

Двамата дипломати бяха единодушни, че съществуващата дългогодишна историческа традиция в българо-иранските отношения е солидна основа за едно градивно и конструктивно бъдещо взаимодействие. По време на разговора Иван Кондов използва възможността да запознае своя събеседник с усилията на българското правителство за успешно разрешаване на казуса със задържания в Йемен екипаж на кораба "Галакси лийдър" и изрази надежда, че в духа на традиционно добрите двустранни отношения иранската страна би могла да окаже ценна помощ за разрешаването на този хуманитарен случай.

Министър Кондов и министър Аббас Арагчи обсъдиха конфликта в Газа и неговите тежки хуманитарни измерения, както и възможностите за подкрепа на усилията на международната общност, насочени към предотвратяване на евентуална по нататъшна регионална ескалация, съобщиха от Министерството на външните работи.

Кондов се срещна с външния министър на Албания Игли Хасани

По-късно Иван Кондов проведе среща и с министъра за Европа и външните работи на Република Албания Игли Хасани. По време на разговора си двамата обсъдиха динамиката на двустранните отношения и изразиха готовност за активизиране на сътрудничеството във всички сфери на взаимен интерес. Кондов потвърди подкрепата на България за присъединителния процес на Албания към ЕС и приветства усилията на страната за укрепване на регионалното сътрудничество. В този контекст двамата министри потвърдиха, че ускореното изграждане на транспортен Коридор VІІІ е обща стратегическа цел за двете държави.

Специален акцент бе поставен върху ролята на българското национално малцинство в Албания, като важен мост на приятелството и фактор за укрепване на взаимното доверие, което съществува между двете страни. Министър Кондов изрази удовлетворението на българската страна от организацията и провеждането на преброяването на населението в Албания и предоставената възможност на представителите на българската общност свободно да заявят своята идентичност.

Двамата дипломати обсъдиха и актуални теми от регионални и европейския дневен ред. Като общ приоритет бе определено сътрудничеството в Съвета на ООН по правата на човека, в който България и Албания ще работят съвместно до 2026 г.

Снимка: Министерство на външните работи

fallback
Още от Свят
fallback