"Тройният удар" от изменението на климата, конфликтите и криза в здравеопазването засягат най-бедните в света. Това заяви ръководителят на Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария - Питър Сандс.
Той говори в Лондон преди публикуването на доклада на Глобалния фонд за 2024 г., който обхваща работата му през миналата година и показва подобрение в борбата с трите болести, след като Ковид-19 отклони усилията.
Въпреки напредъка, Сандс заяви, че наследството от друга пандемия е, че правителствата-донори се притесняват да предоставят пари за здравеопазването, което поражда опасения относно кръга на финансиране през следващата година за покриване на работата на Фонда през 2026-2028 г.
"Със сигурност глобалното здравеопазване е донякъде засенчено от проблемите, свързани с изменението на климата и конфликтите. Най-бедните хора са засегнати от този троен удар", каза той, цитиран от БТА.
Изменението на климата убива хората, като увеличава недохранването и причинява болести, а конфликтите могат да доведат до повече смъртни случаи от сриването на здравните системи заради тях, отколкото от куршуми и бомби.
Глобалният фонд е най-големият международен финансист на усилията за борба с туберкулозата и маларията и втори по големина за борба с ХИВ, като инвестира повече от 5 млрд. долара годишно за борба с трите заболявания. Годишният доклад на Фонда показва, че през 2023 г. около 25 млн. души са били подложени на антиретровирусна терапия, 7,1 млн. са били лекувани от туберкулоза, а 227 милиона мрежи против комари са били раздадени в страните, в които работи Глобалният фонд.
Снимка: БГНЕС