Учените, проследяващи ебола от избухването й в Гвинея, коментират, че вирусът е мутирал. Изследователите от Института "Пастьор", Франция, които първи идентифицираха избухването на болестта през март 2014г., разследват дали е възможно да е станал по-заразен, пише BBC.
Повече от 22 000 души са се заразили с ебола, a 8795 са починали от него в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия.
Учените анализираха стотици кръвни проби от пациенти с ебола в Гвинея. Те се опитват да проследят как вирусът се променя и дали вече е по-лесно да се прехвърля от човек на човек.
"Знаем, че вирусът се променя. Важно е при диагностицирането на новите случаи и за лечението. Трябва да знаем как мутира, за да се справим с него." - заяви д-р Анавай Сакунтабхай, лекар по човешка генетика.
"Вече имахме няколко случая на заразени с ебола, които нямаха никакви симптоми за болестта - безсимптомни случаи. Възможно е тези хора да могат да предават вируса и много по-лесно, но все още не можем да потвърдим със сигурност. Вирусът може да се промени и към това да е по-малко смъртоносен, но да е по-заразен. От това се страхуваме." - обясни д-р Анавай Сакунтабхай.
"Игра на броене"
Междувременно проф. Джонатан Бейл, вирусолог в Университета в Нотингам, отбелязва, че не е сигурно дали и преди не е имало хора, които са били заразени с вируса, но просто не са проявявали симптоми.
"Знаем, че съществуват асимптоматични инфекции, но дали в момента сме свидетели на такава? Трудно е да се установи. Може да е просто игра на числа, при която колкото повече инфектирани имаме в широкия кръг от населението, толкова по-лесно можем да видим и асимптоматичното заболяване." - коментира проф. Бейл.
"Все още начинът не предаване е същият - трябва да се избягва контакт с болен. Но като учен не мога да предскажа, че това няма да се промени. Може би ще мутира". - допълва д-р Тордо.
Изследователите използват метод, наречен Генетична последователност, за да проследят промените в генетичната структура на вируса. До момента са анализирали около 20 кръвни проби от Гвинея. Още 600 проби ще бъдат изпратени през идните месеци.
"Това със сигурност поражда много научни въпроси, свързани с начина на предаване, ваксините и лекарствата, употребата на оздравяваща плазма." - коментират от СЗО.
"Глобален проблем"
Изследването в Париж ще помогне на учените да си дадат по-ясна представа защо някои хора успяват да оцелеят след вируса, а други не. Степента на преживяемост при сегашната епидемия е около 40%.
Изследователите от Института "Пастьор" развиват понастоящем две ваксини, за които се надяват да бъдат тествани върху хора до края на годината.
Ако идеята се окаже успешна, новата ваксина ще защитава организма както от морбили, така и от ебола.