Задавали ли сте си някога въпроса коя е най-високата температура, при която хората могат да оцелеят? Фактите показват, че човешкият праг за оцеляване при високи температури е доста по-нисък, отколкото сме предполагали досега.
През последните години температурите на Земята се покачват и се превръщат в обичайна характеристика. Рекордът за най-горещ ден в света беше подобрен два пъти и Организацията на обединените нации отправи глобален призив за действие срещу екстремните горещини, за да помогне на уязвимите хора, работниците и икономиките да се справят с помощта на науката.
Как учените стигнаха до научното заключение?
Учени използват климатична камера, за да проучат условията, при които топлината застрашава живота, както и какви са практичните начини, основани на доказателства, които ще ни позволят да останем живи и да охладим тялото.
Участниците в експеримента могат да се хранят, спят и да правят упражнения в камерата. Изследователите им подават храна и други предмети през специален люк. Сензори, прикрепени към тях, изпращат информация до съседната контролна зала, която обработва данни за променливи, включително сърдечна честота, дишане, изпотяване и телесна температура.
Изследователите са използвали математически модели, за да определят температурата на мокър термометър (WBT), при която млад, здрав човек ще умре след шест часа. WBT е мярка, която учените използват, когато изучават топлинния стрес, защото отчита ефектите от топлината и влажността. Моделите показаха WBT от 35 °C като граница на човешкото оцеляване. При този праг вътрешната температура на тялото ще се повиши неконтролируемо.
Според неговите резултати границите на оцеляване са при WBT между 26 °C и 34 °C за млади хора и 21 °C до 34 °C за възрастни хора.
Четете повече за тази и други новини в Megavselena.bg
Снимка: БГНЕС