Исторически ход - така коментаторите определят най-голямата от времето на Студената война размяна на затворници между Русия и Запада. Освободени са 24 души. Посредник беше Турция, а размяната стана с полети от и до Анкара.
Общо 7 държави са взели участие в размяната. Повечето от осъдените са по дела с обществен интерес. С присъди от по 16 години за шпионаж бяха кореспондентът на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън. Журналистката от Радио "Свободна Европа" Алсу Курмашева пък трябваше да изтърпи 6 и половина години за разпространение на фалшива информация за руската армия.
Посрещат завръщането на затворниците в домовете им
Гершкович и Уилън бяха посрещнати в Съединените щати лично от президента и вицепрезидента Джо Байдън и Камала Харис. Освободени от Русия са и известни политически дисиденти. Личат имената на Владимир Кара-Мурза, Иля Яшин, Олег Орлов.
Германия пък е удовлетворена от пускането от Беларус на осъдения на смърт за тероризъм, но помилван германски гражданин Рико Кригер.
Западните държави на свой ред връщат на Русия Вадим Красиков - агент на Федералната служба за сигурност, който беше осъден на доживотен затвор в Германия за убийството чеченски активист. 10 души се прибраха в Русия, включително двама непълнолетни, 13 - в Германия, трима - в САЩ.
За САЩ действието е историческо
От Вашингтон заявиха, че размяната е голям дипломатически успех и не са изплащани никакви пари.
"Споразумението не предвижда и облекчаване на санкции. Работихме с нашите партньори по споразумение, което щеше да включва и Алексей Навални, но, за съжаление, той почина през февруари при неясни обстоятелства в арктически затвор", коментира съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан.
В Германия обаче семейството на жертвата на руския гражданин Красиков нарече предсрочното му освобождаване "съсипваща новина".
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС