Един на всеки двама гърци няма да почива тази година заради повишените разходи

Жителите на Гърция са принудени да променят своите потребителски навици

10.07.2024 | 07:07 Редактор:
Един на всеки двама гърци няма да почива тази година заради повишените разходи
Един на всеки двама гърци няма да почива тази година заради повишените разходи

Според IELKA  (Изследователски институт за търговия на дребно с потребителски стоки) гръцките потребители режат отвсякъде, за да могат да посрещнат разходите за живот и да си осигурят основни потребителски стоки и услуги. Почивките са първите от тях, съобщи кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.

Според данните един на всеки двама гърци няма да отиде на почивка тази година, поради поскъпването  като цяло, което е ограничило доходите им, но и повишените разходи за живот, които ги принуждават да съкращават отвсякъде.

Участниците в проучването са заявили в мнозинството си, че няма да почиват, а тези, които го направят, ще бъдат по-ограничени и с намалени разходи.

1 от 2 потребители (55%) казват, че няма да си вземат почивка през 2024 г. 1 от 3 (32%) декларират, че ще си вземат отпуски, но по-ограничени. 6 от 10 потребители казват, че разходите им тази година ще бъдат по-ниски от миналата година. 4 от 10, че ще бъдат намалени с повече от 50%. 

На въпроса защо са взели това решение, те цитират намаления разполагаем доход поради увеличението на цените, но главно увеличените разходи за билети (50%) и хотели (48%).

Гърците бяха принудени да променят своите потребителски навици, за да посрещнат разходите за живот, в резултат на повишаването на цените на продуктите и услугите. Както се посочва в проучването на IELKA, гърците спестяват пари за покупки на основни стоки и услуги. 

71% (срещу 75% през 2023 г.) от обществеността декларират, че са отменили развлекателни разходи като ваканции, пътуване и др. 55% (срещу 54% през 2023 г.) казват, че като цяло са намалили пазаруването на храна и хранителни стоки. 49% (срещу 48% през 2023 г.) от обществеността казват, че са отложили поддръжката и ремонта, напр. у дома или в колата. 42% (срещу 49% през 2024 г.) заявяват, че са сменили марката на продукта. 27% заявяват, че са използвали пари от спестяванията си, за да покрият покупките си. 27% (срещу 32% през 2024 г.) са отложили плащането на сметки или са спрели да плащат задълженията си. 16% (срещу 17% през 2024 г.) заявяват, че са увеличили работното си време или са намерили втора работа, за да увеличат доходите си. Само 3% от обществеността казват, че не са предприели никакви действия за справяне с инфлационния натиск.

Снимка: БГНЕС