fallback

По-високи цени на билетите: Авиокомпаниите гонят нетна печалба от $30 млрд.

Сериозна пречка е недостигът на налични нови самолети

03.06.2024 | 11:07 Автор: Толя Стоянова

Според прогноза на Международната асоциация за въздушен транспорт световната авиоиндустрия ще генерира 30,5 млрд. долара нетна печалба през тази година, на фона на по-високи цени на билетите и продължаващо желание за пътуване след пандемията.

Прогнозата е сравнима с печалбата от 27,4 млрд. долара, постигната през миналата година, заявиха от IATA на годишното си общо събрание в Дубай. Тя е по-оптимистична и от 25,7 млрд. долара, които IATA прогнозира за тази година през декември. Но въпреки че печалбата нараства, разходите също се увеличават, което забавя приходите на пътник, казаха от IATA.

"Печалбата от едва 6,14 долара на пътник е показателна за това колко малка е нашата печалба - едва ли ще стигне за кафе в много части на света", заяви генералният директор на IATA Уили Уолш. 

Световната авиационна индустрия успя да се съвземе от пандемията, която натежа над авиокомпаниите по света и принуди много от тях да търсят спасителни мерки. Въпреки че търсенето се възстанови, авиокомпаниите все още са изправени пред редица нови проблеми - от липсата на устойчиво авиационно гориво до бизнеса с Китай, който все още не се е възстановил, и геополитическото напрежение, което ограничава някои маршрути.

Друга сериозна пречка е недостигът на налични нови самолети, който ограничава капацитета. Както Boeing Co., така и Airbus SE се борят да произвеждат самолети достатъчно бързо, за да отговорят на търсенето, а превозвачите по света имат стотици самолети, които са поръчани.

Четете повече в bloombergtv.bg.

Къде ще почивате през лятото?

На море в България.
25%
На море в Гърция или Турция.
22%
На екзотична почивка извън Европа.
2%
На планина в България.
6%
На море в Испания, Италия, Хърватска или Черна гора.
4%
Ще ходя два пъти на море - веднъж в България и втори път - в чужбина.
10%
Нямам пари за почивки и екскурзии.
32%
Общо 1000 гласа

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback