Льо Пен може да се възползва от антиислямските настроения във Франция
08.01.2015 | 09:34
Лидерът на Националния фронт Марин Льо Пен обвини радикалните ислямистки организации за убийството на 12 души в Париж, докато националните лидери на Франция се опитват да намалят религиозното измерение на нападението, пише Bloomberg.
Докато президентът Франсоа Оланд призовава за национално единство в опит да отклони общественото внимание от демонизирането на петмилионната мюсюлманска общност в страната, Льо Пен каза, че Франция трябва да се изправи срещу вярата на нападателите на редакцията на Charlie Hebdo.
„Времето на отричането и лицемерието свърши“, каза Льо Пен, която води антиимиграционна политика във видео, публикувано в сайта на партията.
„Пълното отхвърляне на ислямския фундаментализъм трябва да бъде обявено ясно и силно“, казва Льо Пен.
Поуките, които избирателите си вадят от най-кървавата атака на френска територия след Втората световна война ще оформят политическия дебат в страната, която се готви за избори през 2017. Оланд, най-непопулярният президент в съвременната история, се бори да изпревари Льо Пен, чиято подкрепа расте с обвиненията й срещу имигрантите за рекордната безработица и задълбочаващо се неравенство на Франция.
„От всички политически партии Националният фронт може да спечели най-много от това зверство“, казва Джим Шийлдс, ръководител на френските изследвания в Aston University в Бирмингам, цитиран от Bloomberg.
„Общественото примирение с идеите на Националния фронт се увеличава стабилно и това ще изиграе роля в антиимиграционния и антиислямски дневен ред на партията“.
Още по темата
Когато терористът Мохамед Мера извърши кървавите атентати в Тулуза и Монтобан през 2012 Льо Пен беше кандидатът за президент, който набра най-голяма подкрепа, отбелязва Шийлдс.
Френското правителство се опитва да разсее тревогата, че нарастващото влияние на исляма накърнява социалното единство. Льо Пен води пред Оланд с 15 процентни пункта в проучването от септември на изборните нагласи, направено от Ifop за Фигаро. Националният фронт изпревари социалистите на Оланд и техните предшественици, UMP на миналогодишните европейски избори.
Оланд, който бе атакуван преди това от Льо Пен за подценяване на терористичната заплаха вчера обяви най-високото ниво на опасност в страната, призовавайки сънародниците си да забравят етническите и религиозните различия.
„Ще останем заедно и ще покажем, че Франция е страна, която знае как да реагира, показвайки твърдост и национално единство“, каза президентът в Източен Париж, край мястото на атентата.
Във Франция живее една от най-многобройните мюсюлмански общности в Европа, съставляваща около 7,7% от населението. Тази цифра расте с децата и внуците на тези, които пристигнаха от бившите колонии в Северна Африка през 20в. Малцина мюсюлмани стигат до най-високите постове във Франция, докато второ и трето поколение французи от арабски произход се оплакват от дискриминация.
Изправени пред растящи антиимигрантски настроения и увеличаваща се безработица от 80-те години насам, френските правителства се борят за намаляване на влиянието на религията, забранявайки символи като ислямската забрадка в училищата и покриването на лицата на обществени места. И двете мерки бяха приети от десните правителства на UMP с подкрепата на други партии.
Френският мюсюлмански съвет осъди нападението в Париж на 7 януари.
„В контекста на международното политическо напрежение, подхранвано от терористични трупи, които погрешно говорят от името на исляма, ние призоваваме всички, които обичат републиката и демокрацията да избягват провокациите, които могат само да налеят масло в огъня“, пише в изявлението.
Още по темата
Атентатът ще подкопае усилията на президента Оланд, който в съзвучие с германския канцлер Ангела Меркел се опитва да предпази мюсюлманската общност, смята Ананд Менон, преподавател по европейска политика и външни отношения в лондонския King’s College.
„След нещо подобно не вярвам Оланд да успее да „направи като Меркел“ и да се изправи срещу ислямофобията“, казва Менон.
Докато Льо Пен се очаква да се възползва от всякаква позиция на френските социалисти, опозиционният лидер Никола Саркози има шанс да обедини по-умерените избиратели, добавя той.
Бившият френски президент призова вчера французите да „не падат в капана на смесването на различни проблеми“, призовавайки правителството да педприеме силни мерки срещу тероризма.
„Това може да даде на Саркози шанса да бъде този, който ще помогне на десницата да надделее над Националния фронт“, казва Менон.