fallback

Грузинският парламент прие спорния закон за "чуждестранното влияние"

Законът беше одобрен от 84 депутати, които гласуваха "за" срещу 30 "против"

14.05.2024 | 16:37 Автор: Деси Николова

Грузинският парламент прие закона за "чуждестранното влияние". Това се случи въпреки многохилядните протести в столицата Тбилиси и предупрежденията на ЕС, че приемането на закона ще възпрепятства грузинската евроинтеграция, съобщи Си Ен Ен.

Новият закон ще изисква организациите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "агенти на чуждо влияние" или да бъдат подложени на ужасяващи глоби. Опонентите твърдят, че законодателството е създадено по модела на подобни закони в Русия, които Кремъл използва, за да потиска все повече опозицията и гражданското общество. Законът беше одобрен от 84 депутати, които гласуваха "за" срещу 30 "против".

Много грузинци се опасяват, че законът за чуждестранните агенти ще бъде използван по същия начин, както и в Русия. Парламентът на Грузия разполага с 10 дни, за да изпрати законопроекта на президента Саломе Зурабишвили, която вече се закани да наложи вето. Зурабишвили разполага с две седмици, за да направи това, но парламентът може да отхвърли възражението ѝ с обикновено мнозинство.

Законопроектът се превърна в културно огнище в страна, която подобно на Украйна се намира между Русия и Европа. Проучванията на общественото мнение показват, че около 80% от грузинците искат да се присъединят към ЕС, но геополитическата орбита на Москва се оказва трудна за напускане.

Грузия подаде молба за членство в блока през 2022 г. и през декември получи статут на кандидат за членство - ход, който се разглежда като опит да се обърне тенденцията на бившата съветска република към Русия. Лидерите на ЕС обаче дадоха ясно да се разбере, че приемането на законопроекта за чуждестранните агенти ще застраши шансовете на Грузия за присъединяване. Съединените щати също изразиха загриженост относно законопроекта и "отстъплението от демокрацията" в Грузия, информира БГНЕС.

Управляващата партия "Грузинска мечта", която прокара закона, отвърна на критиките, като заяви, че този ход ще насърчи прозрачността и националния суверенитет. Но партията отдавна е подозирана в проруски симпатии, особено като се има предвид, че нейният основател, милиардерът и бивш министър-председател Бидзина Иванишвили, е натрупал състоянието си в Съветския съюз.

Какви са плановете Ви за 9 юни?

Ще изляза на разходка.
74%
Ще бъда в отпуск.
11%
Ще пътувам извън страната.
15%
Общо 582 гласа

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback