Операцията по издирването на изчезналия самолет на малайзийската авиокомпания AirAsia беше подновена, съобщава БТА, цитирайки информация на ТАСС.
Издирването на машината с 162 души пътници и екипаж е съсредоточено основно в района на остров Белитунг, разположен на границата на Яванско и на Южнокитайско море. Ръководството на операцията е поверено на Индонезия, защото връзката с машината беше изгубена, когато тя се намираше в нейния сектор на въздушен контрол.
Метеорологичните условия в зоната на издирването обаче са неблагоприятни.
Жителите на Белитунг съобщават, че са чули звук, наподобяващ на взрив по времето, когато е била изгубена връзката с машината.
Основната версия засега на спасителните екипи е, че самолетът на AirAsia е претърпял крушение и е потънал.
По този повод ръководителят на Националната спасителна и издирвателна агенция Бамбанг Соелистио призна, че ведомството му не разполага с необходимото спасително оборудване, в това число и подводни апарати за издирване на самолета.
САЩ и Франция са заявили готовност да изпратят специална техника на Индонезия.
В зоната за издирване са изпратени 7 самолета, 4 кораба на военноморските сили и 6 други плавателни съда. В операцията участват и съседни на Индонезия страни като Малайзия, Сингапур.
Китай също предложи помощта си, посочва AFP.
Южна Корея обяви, че в скоро време ще прати два самолета за издирване, допълва ТАСС.
Австралия обеща да окаже възможно най-добро съдействие в операцията, посочва ТАСС. Заедно със Сингапур тя изпрати кораби на мястото на трагедията, допълва AFP.
Канада, Индия и САЩ също предложиха помощ.
Airbus А320-200 на нискобюджетната малайзийска компания AirAsia изчезна в неделя след излитането си от град Сурабая в източната част на остров Ява. Последно екипажът е подал сигнал за лоши метеорологични условия.
Основният застраховател на изчезналата машина е германската компания Allianz посочва Reuters.
Сега пред издирвателните екипи стои основната задача да намерят черните кутии. Те издават сигнали, когато са под водата но батериите на тези предаватели траят 30 дни, посочва ДПА.
Предавателите могат да издават сигнали от дълбочина от 4200 метра, припомня още агенцията.