fallback

Денков във Вилнюс: ЕС трябва да подкрепя Украйна и нейната отбранителна индустрия

Министър-председателят отново призова да бъдат премахнати проверките по сухопътните граници за България и Румъния

02.04.2024 | 20:27 Автор: Толя Стоянова

Европейският съюз е силен глобален играч, който в новия геополитически контекст трябва да бъде още по-обединен, сигурен и конкурентоспособен. България подкрепя съгласувани действия на ЕС с международните партньори за поддържане на справедлив, основан на правила и закони глобален ред. Сигурността и отбраната, както и разширяването на ЕС, са от стратегическо значение. Трябва да продължим да говорим с един глас и да защитаваме европейските принципи и стандарти, както и да бъдем по-конкурентноспособни. Това заяви премиерът в оставка акад. Николай Денков по време на неформална среща на лидерите във Вилнюс относно новия Стратегически дневен ред на ЕС. 

Министър-председателят благодари на президента на Европейския съвет Шарл Мишел и неговия екип за усилията, като подчерта, че е изготвен изчерпателен план на бъдещата стратегическа рамка, която осигурява подходяща основа за напредък в работата на ЕС.

"Приветстваме възможността да обсъдим приоритетите за по-силна и по-сигурна Европа. Предложеният план за Стратегическия дневен ден за периода 2024-2029 г. отразява основните ръководни принципи и предоставя добра основа за обсъждане", подчерта акад. Денков. 

Премиерът бе категоричен, че действията на ЕС в областта на сигурността и отбраната трябва да са насочени към насърчаване и укрепване на сътрудничеството в подкрепа на Украйна и нейната отбранителна индустрия.

"Нашето единство и решителност да продължим да подкрепяме Украйна са наистина важни за утвърждаването на ЕС като доставчик на сигурност. Ангажиментът към дългосрочната сигурност на Украйна е инвестиция в европейската сигурност", каза още Денков.

Министър-председателят отново призова да бъдат премахнати проверките по сухопътните граници за България и Румъния, за да може страните членки да се възползват пълноценно от предимствата на Шенгенското пространство. Акад. Денков посочи, че през следващите няколко години фокусът на европейските държави трябва да бъде върху подготовката за успешно прилагане на цялостен подход към миграцията.

В обръщението си премиерът Денков открои и като приоритети на ЕС премахване на оставащите пречки пред свободното предоставяне на услуги в рамките на единния пазар, както и за намаляване на административната и регулаторна тежест, по-специално за по-малките участници на пазара. По отношение на целите за климатична неутралност Денков подчерта ролята на ядрената енергия за постигане на целите на ЕС. 

В срещата във Вилнюс участваха още президентът на страната Гитанас Науседа, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, министър-председателят на Швеция Улф Кристершон, премиерът на Нидерландия Марк Рюте и министър-председателят на Чехия Петър Фиала.

Снимка: Министерски съвет

fallback
Още от Свят
fallback