Компания на Бил Гейтс ще строи АЕЦ-и от следващо поколение в САЩ

TerraPower е събрала 1 милиард долара финансиране

21.03.2024 | 09:26 Редактор:
Компания на Бил Гейтс ще строи АЕЦ-и от следващо поколение в САЩ
Компания на Бил Гейтс ще строи АЕЦ-и от следващо поколение в САЩ

Компанията TerraPower е напът да започне изграждането на атомни електроцентрали от следващо поколение в САЩ. Това, което я прави по-интересна е, че един от съоснователите ѝ един от най-богатите хора на света - милиардерът Бил Гейтс.

Главният изпълнителен директор на компанията Крис Левеск заявява, че TerraPower ще започне да строи на място близо до въглищен завод в Кемерер, Уайоминг през юни, дори ако дотогава не е получила разрешение за строеж от регулаторите, пише Business Insider.

"Компанията планира да пусне ядрената централа в експлоатация през 2030 г.", добави той. TerraPower е събрала 1 милиард долара финансиране.

Компанията ще използва течен натрий вместо вода за охлаждане на реактори, което ги прави по-евтини за работа. "Натриевите инсталации ще струват половината от това, което струват инсталациите за леки водни реактори ... и ние придвижваме проекта си доста агресивно", коментира Левеск.

Гейтс участва в основаването на TerraPower през 2006 г. и оттогава е неин председател. Компанията заяви, че целта ѝ е да предостави на света по-достъпна, сигурна и екологична форма на ядрена енергия. Натриевият реактор се очаква да струва 4 милиарда долара, като около половината от разходите ще бъдат поети от Министерството на енергетиката.

Междувременно руски и китайски държавни компании вече са успели да пуснат по-малки ядрени реактори. Напредъкът в разработването на подобни технологии в икономика номер 1 обаче е в застой през последните години, информира money.bg.

Високите лихвени проценти затрудняват привличането на финансиране за такива стартъпи, а инвазията на Русия в Украйна и последвалото изключване от финансовите пазари направи по-трудно за компаниите да си доставят уран, необходим за реакторите. През декември 2022 г. TerraPower отложи стартирането на големия проект с най-малко две години, което Левеск приписа на войната в Украйна, която засегна доставките на уран.

Снимка: БГНЕС