На два часа път с кола, югоизточно от Харков, пътниците са посрещнати от надпис "Купянски рай" в цветовете на Украйна – синьо и жълто. По украсената с украински знамена конструкция личат белезите на войната – навсякъде се виждат шрапнели от снаряди.
Купянск и съседните украински села бяха превзети от руската армия още в първите дни на войната и останаха под руска окупация почти седем месеца. През това време районът беше важен железопътен възел и логистична база за руската армия. През септември 2022 г. украинците си го възвърнаха и оттогава Купянск е подложен на постоянен обстрел.
Той се намира само на 7-8 километра от фронтовата линия, а от януари 2024 г. руските военни поразяват цели в града и с управляеми ракети. Междувременно районът на Купянск е може би една от най-горещите точки на фронта. След като украинските въоръжени сили, в условията на недостиг на боеприпаси, се изтеглиха от Авдеевка, наблюдателите се опасяват, че същото може да сполети и Купянск – възможно е градът да е следващата цел на руското военно настъпление.
Татяна Вечер е заместник-директор на Купянската териториална медицинска асоциация - болница, която все още работи в града. По време на руската окупация през 2022 г. тя е останала да работи в лечебното заведение, но допълва, че лично тя и целят персонал са оказали съпротива на окупации – отказвали са да лекуват ранени руски войници. Руските военни тогава задържали главния лекар и анестезиолога на болницата.
"Ако сега руснаците се върнат, ще се махна оттук. Сигурно мен първа ще разстрелят", казва лекарката, която не изключва вероятността Купянск отново да бъде окупиран. Въпреки всичко, засега лекарката е уверена, че украинската отбрана ще удържи града и затова остава в града, където помага на хората.
Междувременно всички училища в Купянск са преминали на дистанционно обучение. Андрий Кузниченко преподава в едно от тях информационни технологии. Неговите ученици са се пръснали из цяла Украйна, някои дори се включват в часовете от чужбина. В града са останали само две деца. А тези, които са напуснали Купянск, често го молят да им разкаже какво се случва в града и дали техните жилища са оцелели, пише DW.
По време на руската окупация Кузниченко е останал в Купянск, но е отказал категорично да преподава по руската програма. Сега той държи в "бойна готовност" автомобил, зареден с гориво, и подготвен за бягство куфар. Въпреки това, е оптимист и засега остава в града.
Снимка: БГНЕС