fallback

Заплахи, дела, наказания, срам - ето как режимът в Техеран преследва иранските жени

Адвокатката и активистка Насрин Сотуде го определя като "женомразки"

09.03.2024 | 22:27 Автор: Вяра Димова

Няколко жени се разхождат в Техеран, когато са нападнати от шестима въоръжени мъжа на мотоциклети, които крещят "Сложи си хиджаба!". Това се случва през миналата година, но една от жените не може да се отърси от този спомен.

"Оттогава всеки път щом чуя звука от мотоциклет зад себе си, замръзвам. Затова вече не ходя на разходки. Ако все пак го направя, съм със слушалки през цялото време", разказва тя.

Иранската активистка Гонче Гавами, която живее в Лондон, разказва историята на тази и други жени, пострадали от режима в Иран. Самата Гавами е била жертва на иранската правосъдна система. Подобни истории са ежедневие за жените в Техеран.

Масовите протести след смъртта на Джина Махса Амини през есента на 2022 г. не са го променили. Амини беше арестувана, защото не е носела "правилно" забрадката си. Няколко часа по-късно тя губи съзнание в полцейското управление, а три дни по-късно умира. Протестите под надслов "Жена, живот, свобода", които последваха, бяха най-дълготрайните в Иран от революцията през 1979 година насам. Правителството отговори на гражданското недоволство с репресии и насилие.

Според независими правозащитни организации силите за сигурност са убили най-малко 550 протестиращи в 12-те месеца след 16 септември 2022 година, когато Амини умира. Седем мъже са екзекутирани, а общо 22 хиляди души - задържани.

Адвокатката и активистка Насрин Сотуде също казва, че репресиите продължават. С нея са се свързали няколко жени и момичета, които споделят, че са били нападнати и унижавани както от цивилни граждани, така и от силите за сигурност, защото не носели хиджаб. Сотуде определя режима в Иран като "женомразки", пише DW.

Заплахи, съдебни дела, наказания - репресиите на режима засягат мнозина. Конфискуват се автомобили, жените са нападани и унижавани. Най-често мишена стават онези, които отказват да носят забрадки.

"Носенето на тези проклети забрадки е свързано с толкова различни мисли и емоции за нас - страх, срам, безпомощност, гняв, унижение", оплаква се една жена в сайта на Гавами, където иранки, които са били жертва на тормоз, разказват своите истории.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback