Президентът на Украйна Володимир Зеленски предупреди, че намаляване на помощта от САЩ за Украйна би било лош сигнал, предаде Франс прес.
"Пасивността на САЩ или липсата на подкрепа биха били лош сигнал. Това няма да бъде справедливо за никого. САЩ са нашият партньор номер едно", заяви украинският президент в интервю за германската телевизия Цет Де Еф. Този коментар той направи в момент, в който пореден пакет от помощ за Украйна е блокиран в американския Конгрес.
След като предостави на Киев оръжия на стойност десетки милиарди долари от началото на руската инвазия в Украйна, администрацията на президента на САЩ Джо Байдън изчерпа средствата си в края на 2023 г. Президентът на САЩ поиска от Конгреса да одобри около 61 милиарда долара допълнителни средства за Украйна, но преговорите с републиканците, касаещи и въпроса за имиграцията към САЩ, буксуват.
Последната доставка на военна помощ от САЩ за Украйна беше обявена на 27 декември и Белият дом повтори, че без предвидено в бюджета удължаване на средствата, друга помощ няма да има. Пред този блокаж Зеленски призова Германия да използва своята икономическа тежест, за да мобилизира европейските си партньори да запълнят липсата.
"Много страни поддържат значими икономически отношения с Германия и тяхната икономика зависи от решенията на Германия, защото Германия има една силна икономика. Германия може да успее да консолидира подкрепата на ЕС", заяви Зеленски, цитиран от БТА.
В сряда германският канцлер Олаф Шолц призова европейските си партньори да засилят ангажимента си в областта на въоръженията.
"Европа трябва да направи повече, за да подкрепи Украйна да се защитава", каза Шолц, допълвайки, че вноските, предвидени от европейските страни за 2024 г. досега не са достатъчно високи.
Що се касае до САЩ, от своя страна Зеленски коментира и евентуална победа на Доналд Тръмп на президентските избори: "Не мисля, че цялата политика на САЩ зависи от един човек", каза той и добави, че голямо мнозинство от демократите и републиканците подкрепят Украйна".
Снимка: БГНЕС
преди 10 месеца