Папа Франциск каза, че самият той е станал жертва на така дълбок фалшификат (т. нар. дийпфейк), и предупреди за опасностите, които крие опорочаването на изкуствения интелект (ИИ). Римският първосвещеник отново призова за въвеждане на международни регулации при използването на тази технология така, че тя да служи на общото благо, а не за зловредни цели, предаде Ройтерс.
Франциск разказа за опасенията и надеждите си, свързани с ИИ, в послание по случай инициирания от Римокатолическата църква Световен ден на социалните комуникации, който ще бъде отбелязан по целия свят на 12 май.
Макар и в тристраничното си обръщение папата да призова хората поне на първо време да изоставят присъщите за тях "катастрофични предсказания", свързани с всичко ново, той предупреди за опасност от "когнитивно (мисловно) замърсяване", което може да изопачи действителността, да доведе до разпространение на дезинформация и да затваряне на хората в идеологически "ехо камери".
"Нека само си помислим за дългогодишния проблем с дезинформацията под формата на фалшиви новини, които днес могат да бъдат генерирани с помощта на технологията на така наречените дийпфейкове, а именно създаването и разпространението на изображения, които на пръв поглед изглеждат съвсем истински, но са фалшиви - аз самият станах обект на подобно нещо", написа Франциск, цитиран от БТА.
Той обърна внимание и на фалшивите "аудиопослания, при които нечий глас бива използван, за да се каже нещо от името на дадения човек, което той никога не е казвал".
Снимка: БГНЕС