На 14 януари Северна Корея обяви, че е извършила успешно изпитание на балистична ракета със среден обсег с хиперзвукова бойна глава. Политически анализатори смятат, че действията и реториката на Пхенян вече излизат извън рутинните празни заплахи и самохвалство, затова те предупреждават за безпрецедентно висока опасност от война на Корейския полуостров.
Ядрен арсенал, изпитания на балистични ракети и нови спътници
Лидерът на КНДР Ким Чен Ун завърши 2023 година с пламенна програмна реч. В нея се отказа от възможността за мирно обединение с Южна Корея и определи отношенията между Пхенян и Сеул като отношения "между две враждебни и воюващи страни". Същевременно той призова към максимално разширяване на ядрения арсенал на Северна Корея, активизиране на изпитанията на балистични ракети и обеща да бъдат пуснати три нови разузнавателни спътника.
В своето слово той обвини Южна Корея и САЩ в "безразсъдни стъпки" по подготовката за "нахлуване" на Север и предупреди, че "войната на Корейския полуостров може да избухне всеки момент". През 2023 година КНДР изстреля рекордно количество ракети, включително една междуконтинентална балистична ракета с ядрена бойна глава, която може да достигне до всяка точка от континенталната територия на САЩ.
Ситуацията на Корейския полуостров е крайно опасна
На 13 януари сайтът 38 North, който следи ситуацията в Северна Корея и принадлежи на вашингтонския аналитичен център "Стимсън", излезе с предупреждението, че последните действия и изказвания на Ким Чен Ун излизат от рамките на типичните за Пхенян празни заплахи и самохвалство. Авторите на статията Робърт Карлин и Зигфрид Хекер споделят и мнението, че сегашната ситуация на Корейския полуостров е "по-опасна от когато и да било от началото на юни 1950", когато започна Корейската война, предаде DW.
"Може да звучи твърде драматично, но ние смятаме, че Ким Чен Ун е взел стратегическото решение да започне война – също като дядо си през 1950 година. Не знаем кога и как Ким смята да натисне спусъка, но опасността вече е далеч отвъд пределите на рутинните предупреждения от Вашингтон, Сеул и Токио, с които те осъждат "провокациите на Пхенян". Не смятаме, че темата за подготвяща се война, появила се в севернокорейските медии от началото на миналата година, е типична проява на празни заплахи", пишат авторите.
Действа ли Северна Корея рационално?
Други анализатори се отнасят скептично към предупрежденията, че Северна Корея се готви за война. "Призивите към въоръжаване не са нещо необичайно за Пхенян. Не бива да смятаме, че те нямат значение, но не бива и да мислим, че това означава война", казва пред DW експертът по международни отношения професор Гарен Малой от Токийския университет "Дайто Бунка". По неговите думи, безпокойство буди това, че "всеки признак за слабост на Запада" в Близкия изток, в Украйна или другаде може да създаде у Ким Чен Ун впечатлението, че "това може да бъде уникална възможност за започване на война – твърде хубава, за да бъде изпусната".
Снимка: БГНЕС