Решаващи гласувания в Брюксел по предложението на Еврокомисията за разрешаването на отглеждането на нови ГМО растения и фуражи. Министърът на земеделието Кирил Вътев ще представи позицията на България. След протести на производители и потребители, страната ни реши да гласува "въздържал се".
Земеделските министри не постигнаха политическо съгласие по предложение на Европейската комисия, което би позволило на нов вид генно модифицирани растения, произведени с нови геномни техники, да избегнат тестовете за безопасност, въпреки настояването на испанското председателство.
"Българското и европейското законодателство към момента ограничават отглеждането на ГМО култури и разпространението им в околната среда. Позволен е само вносът им у нас", уточни министърът на земеделието Кирил Вътев.
Дебатът "за" или "против" подкрепа на новия регламент за отглеждането на ГМО култури и фуражи беше разгорещен.
"Един депутат ни нанесе "кресльовци". Ние сме земеделски производители, учени и експерти, които знаят какви могат да бъдат последиците от приемането на този регламент. Нашите аргументи са сериозно обосновани", подчерта д-р Светла Николова от сдружение "Агролинк".
Предложените проекти за гласуване на европейско ниво въвеждат нова терминология. Министърът на земеделието Кирил Вътев обаче не е съгласен с това твърдение.
"ГМО отдавна е отречено и забравено", каза Вътев.
До момента за новите геномни техники са постъпили над 1400 патента от 4 мултинационлани гиганта, които в момента контролират целия процес на отглеждането и предлагането на генномодифицирани продукти по целия свят.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС
преди 11 месеца