От десетилетия щатският долар е основна валута при търговията с петрол и също толкова дълго се търси алтернатива от държавите, които искат да се противопоставят на доминацията на САЩ. Но този процес засега изглежда невъзможен заради трудностите при конвертирането, а и по политически причини, допълва агенцията.
Проблемите се виждат в пълна степен от Русия - доходоносната търговия с петрол беше подложена на санкции от Запада, след като започна война в Украйна. Москва преориентира пазарите си - насочи петрола на изток, но това я изправи пред трудности с превалутирането на доставките, пише още в материала, част от който е подготвен на територията на Русия, тоест е съобразен с цензурата за военната тематика.
Източници на Ройтерс коментират, че проблемите за Москва започнаха през юли, когато Индия - най-големият пазар на руските доставчици на петрол през морски терминали (около 60%), поиска да плаща в рупии за руския петрол и доставките намаляха съществено. Руските търговци не искат плащания в индийската валута, защото имат неофициални насоки от Руската централна банка, че рупиите няма да бъдат приети, твърди Ройтерс.
Причината е, че Индия насърчава харченето на рупии основна на нейна територия и има наказателни обменни курсове за конвертиране, които понякога надхвърлят 10% от сумата.
Русия има малка възможност да използва рупии, тъй като вносът от Индия е много ограничен. По тази причина и компаниите отказват да приемат плащането в рупии, които не могат да обменят. Централната банка на Русия не е отговорила на запитването за коментар, изпратено от Ройтерс.
Източници от търговските среди твърдят, че през август две големи руски петролни компании са заплашили да отклонят танкерите си, превозващи около 1 млн. тона руски петрол за Индия към други дестинации, ако получат плащания в рупии. Тогава е намерено компромисно решение за плащания в китайски юани, хонгконгски долари и дирхами (Обединени арабски емирства), категорични са голям брой източници от валутния пазар на Русия.
Четете по темата в investor.bg
Снимка: БГНЕС
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца