Двете страни в разговорите във Виена имат сериозни различия не по техническите въпроси и малките детайли, а около основните клаузи в бъдещо споразумение – обхватът на иранската програма за обогатяване на уран и сроковете, в които санкциите срещу Иран ще бъдат облекчени.
Затова фокусът на дискусиите във Виена бавно се ориентира към това дали срокът да бъде удължен и за какъв период.
Външният министър на Великобритания Филип Хамънд откровено заяви:
"Всички сме фокусирани върху постигането на споразумение, но не искам да ви давам напразни надежди. Имаме много път да извървим, за да се справим с този толкова тежък и толкова комплексен проблем. Ще се опитаме да постигнем краен компромис!"
Френският му колега Лоран Фабиус добави:
"Не искам да говоря за резултат. Продължаваме да работим. Имаме краен срок до понеделник вечер да сближим позициите си. Нека бъдем позитивни и да преговаряме спокойно."
Цената на евентуален провал би могла да бъде много висока.
Преговорите са кулминация на много усилия в последните 12 месеца, последвали временното споразумение в Женева преди една година.
Иран ще остане обект на сериозни санкции, напрежението с Израел и Саудитска Арабия ще остане константна величина, а Западът ще изпадне в затворен кръг, предвещаващ безкрайно проточване на преговорите.