fallback

Д. Митов: Ако не градим собствената си история, друг ще го направи вместо нас

Европа и демократичният свят трябва да повярват отново в себе си и да се борят за ценностите си, заяви външният министър

21.11.2014 | 16:37 Автор: Мариета Иванова

Днес трябва да разберем, че ако не започнем да градим собствената си историята, някой друг ще го направи вместо нас, заяви министърът на външните работи Даниел Митов  в първия ден на ежегодния Енергиен и икономически форум, организиран от Атлантическия съвет на САЩ, който се провежда на 20-21 ноември в Истанбул.

По думите му „Европа и демократичният свят трябва да повярват отново в себе си и да се борят за ценностите, които са фундаментът на нашата идентичност“.

Българският първи дипломат участва в Специалната пленарна сесия, посветена на темата „Завършването на Европа – цяла и свободна”. С изказвания в рамките на панела участваха още Буяр Нишани, президент на Албания, Александър Квашневски, президент на Полша (1995-2005) и Ана Паласио, външен министър на Испания (2002-2004).

„Ние знаем къде сме, знаем какви принципи отстояваме и трябва да бъдем единни, за да ги защитим“, категоричен бе Даниел Митов. - „Не знаем обаче какво стои от другата страна. За да разберем какво е то, трябва да има диалог. В основата на един бъдещ откровен диалог с Русия стоят отговорите на въпросите какви ценности изповядва тя, с какво е готова да се съгласи и с какво не. Трябва да знаем с кого разговаряме“, посочи той.

Още по темата

Анализирайки последните 25 години, министър Митов отбеляза, че с падането на Берлинската стена много бързо се е заговорило за края на историята, защото всички са повярвали, че либералната демокрация е единственият модел, който няма алтернатива.

Въпреки моментните колебания, разширяването на Европейския съюз трябва да продължи, посочи също така министър Митов.

„България напълно подкрепя европейската перспектива на страните-кандидатки и е готова да им помага по този път, споделяйки както своите успехи, така и грешките си“, заяви той. - „Ако трябва да отправя едно послание към ЕК и европейските лидери, то е – окуражавайте страните-кандидатки, посещавайте ги по-често, слушайте притесненията им“, призова министър Митов.

Регионът на Югоизточна Европа е един от най-уязвимите по отношение на енергийната сигурност, допълни в изказването си българският първи дипломат. По думите му, регионът е зависим от един доставчик. Междувременно, цените са с 40% по-високи от тези в Западна Европа, така както е налице и недостатъчно развита инфраструктура и свързаност на системите.

Още по темата

В същото време, посочи той, регионът на Югоизточна Европа има огромен потенциал. Турция и Гърция са маршрут със стратегическа перспектива за диверсификация на газовите доставки. Според него,  трябва да се фокусираме върху диверсификацията, разширяването и модернизацията на енергийната инфраструктура, енергийната ефективност, устойчивото развитие, конкурентоспособността и др.  

„Важно е да премахнем зависимостта си и концепцията за енергийния съюз е стъпка в тази посока. Трябва да покажем, че сме единни и да продължим с интеграцията. Кризите, като тези в Украйна и в Близкия изток в момента, са предизвикателство, което сложи край на последните 25 години относителен комфорт, в който живяхме. Но те са и възможност. Възможност да разберем кои сме, за какво се борим, какви ценности отстояваме“, заяви в заключение министър Даниел Митов.

fallback
Още от Свят
fallback