fallback

Всеки трети грък харчи повече от 40% от доходите си за жилище

Следващи в списъка са Нидерландия, Дания и Германия

10.11.2023 | 21:38 Автор: Толя Стоянова

"Шампиони" на ЕС по разходи за жилище са гърците, тъй като в сравнение с други държави те плащат най-много пари, за да си осигурят жилище, сочат данни на Гръцката централна банка. Европейците харчат 19,9%, а гърците - 34,2% от доходите си. По-конкретно, както показва Докладът за финансовата стабилност на Гърция, процентът от дохода, който гърците харчат за жилище, е най-висок в ЕС, достигайки 34,2% през 2022 г. (следвани от Нидерландия, Дания и Германия), докато останалите европейци харчат средно 19,9%, информира кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.

Друг първи негативен фактор е този на прекомерната тежест, дължаща се на разходите за жилище. През 2022 г. 27% от населението на страната понесе разходи за жилище в размер на над 40% от разполагаемия си доход, в сравнение с 9,4% в еврозоната. Що се отнася до цените на жилищата, Банката на Гърция оценява, че има възможност за по-нататъшно движение нагоре въпреки значителното им нарастване през последните години. Това е така, защото цените на жилищата в Гърция все още са далеч от историческия връх, регистриран преди фискалната криза от 2008 г. Най-високата стойност на индекса се наблюдава през 2008 г. (101,7), след което следва устойчива низходяща тенденция, за да достигне най-ниската си стойност през 2017 г. (59).

Развитието на равнището на наемите е подобно, като съответният индекс възлиза на 98,5 въз основа на данни за третото тримесечие на 2023 г. спрямо 94,8 през второто тримесечие на 2022 г. Индексът на наемите, за разлика от индекса на цените на жилищата, остава значително по-нисък от най-високата стойност, която е достигал в исторически план (124,3 през третото тримесечие на 2011 г.).

През второто тримесечие на 2023 г. цените на новите апартаменти (на възраст до 5 години) нарастват със средногодишен темп от 13,8%, докато цените на старите апартаменти се увеличават с 14,1%. Увеличението в градските центрове, разбира се, е по-голямо, тъй като в Солун (16,4%) и другите големи градове (14,6%) годишният темп на нарастване на цените на апартаментите надхвърля съответния среден темп на нарастване за цялата страна.

Въпреки продължаващото нарастване на цените, ръстът на търсенето на жилищни кредити остава слаб. По данни на Централната банка отпуснатите кредити, обезпечени с жилищни имоти, възлизат на 507,8 млн. евро през първата половина на 2023 г., което е с 1,8% повече на годишна база и остава ниско както в абсолютно изражение, така и в сравнение с нивото отпреди глобалната криза. Отпуснатите кредити, обезпечени с жилищни имоти, възлизат на 241,5 млн. евро, което е с 10,7% по-малко в сравнение с второто тримесечие на 2022 г., и са подписани 3097 нови договора за кредит.

През второто тримесечие на тази година средният размер на отпуснатите заеми възлиза на 78 хил. евро. Следва да се отбележи, че пазарният дял на четирите големи кредитни институции по отношение на отпуснатите кредити, обезпечени с жилищни имоти, възлиза на 91,5%.        

Снимка: Pixabay

fallback
Още от Свят
fallback