Министрите на енергетиката на страните от ЕС се споразумяха да реформират субсидиите на пазара на електроенергия, съобщи испанският министър на енергетиката Тереса Рибера. По този начин прекрати спора между Франция и Германия относно бъдещата конкурентоспособност на промишлените сектори, който възпрепятстваше сключването на споразумението.
През март ЕК предложи промени в пазара на електроенергия в ЕС, след като намаляването на доставките на руски газ доведе до рекордни цени на електроенергията в ЕС през миналата година. Целта на новите правила е да се премине към по-дългосрочни договори с фиксирани цени, за да се защитят потребителите от нестабилните пазари на изкопаеми горива, съобщи "TVP World".
Страните постигнаха споразумение по част от закона, в която се посочва как държавната помощ може да се използва за подпомагане на енергийни проекти. Това предизвика спор поради опасения, особено от страна на Германия, че това може да наруши конкуренцията.
"Това трябва да помогне за защита на потребителите срещу бъдещи извънредни ситуации и бъдещи кризи. Най-важният фактор е, че имаше почти единодушие", заяви министърът на енергетиката на Испания Тереса Рибера.
В компромисното предложение на Испания, която е ротационен председател на ЕС и председателстваше заседанието, се казва, че всички бъдещи държавни помощи за нови възобновяеми и ядрени електроцентрали трябва да бъдат под формата на субсидии "договори за разлика", основани на определена цена на енергията, предаде БГНЕС.
Германия, най-голямата икономика в Европа, е на ръба на рецесията, след като загуби достъп до големите доставки на евтин руски газ, които получаваше преди Москва да нахлуе в Украйна миналата година. Берлин очаква икономиката да се свие с 0,4 % през тази година, тъй като промишленото производство продължава да се свива.
В предложението се казва, че субсидиите трябва да бъдат разработени така, че използването на приходите, събрани от схемите - например чрез преразпределяне на парични средства в подкрепа на местните индустрии - да не нарушава конкуренцията или търговията в ЕС.
Снимка: БГНЕС