Израел притежава една от най-модерните системи за противоракетна отбрана в света - години наред т.нар. "Железен купол" успешно отблъсква атаки на "Хамас". Но на 7 октомври групировката успя да пробие защитата и изстреля хиляди ракети от Ивицата Газа към Израел.
Като терористична организация "Хамас" не може просто да стопанисва финансите си през обикновени банки. Всеки, който изпраща пари на "Хамас" по нормалните банкови пътища, подлежи на санкции от т.нар. "Financial Action Task Force" - оперативна група, в която са обединени 31 държави и чиято цел е да се пресече финансирането на тероризма. "Хамас" обаче продължава да получава дарения - например в криптовалути.
Според анализаторската фирма от Израел BitOK "Хамас" е получила общо близо 40 милиона евро в криптовалути в периода август 2021 - юни 2023. А според британската анализаторска компания Elliptic терористите от Палестински ислямски джихад, които също участваха в нападението, са получили още близо 90 милиона евро.
Според Elliptic военното крило на "Хамас" - бригадите "Ал Касам", също са спонсорирани с милиони в криптовалути. Трансферите са правени в Bitcoin, Tether и други криптовалути. Твърди се, че са използвани дори Dogecoins - криптовалута, която първоначално се появи като шега.
През 2023 година американското министерство на финансите оценява, че в хазната на терористичната организация има най-малко 500 милиона евро. Тези пари идват от събираните от "Хамас" данъци и такси, както и от финансови помощи и дарения. Повечето средства идват от спонсори, които живеят извън Газа.
Иран се смята за един от най-важните и големи спонсори на "Хамас". Според САЩ, Техеран предоставя на "Хамас" и други палестински терористични групи по около 100 милиона долара годишно. Катар и Турция също са подкрепяли "Хамас" финансово, казват от Вашингтон.
След нападението на 7 октомври 2023 групировката явно е публикувала друг призив за дарения в социалните медии. Малко след нападенията израелските власти обявиха, че са замразили няколко сметки в криптовалути, свързани с "Хамас", предаде DW.
Според изчисления на ООН една пета от финансирането на тероризма по света се реализира именно в криптовалути. Настоящият проблем с "Хамас" отново разпали тази дискусия. Критиците отдавна изказват опасения, че криптовалутите са перфектният финансов инструмент за престъпниците. На първо място защото плащанията се проследяват по-трудно, а после и защото по-лесно се заобикаля финансовото законодателство.
Снимка: БГНЕС