Конференция на ООН прие нова пътна карта за намаляване на рисковете за околната среда, свързани с химикалите и отпадъците, като част от усилията за управление на вредното въздействие на химикалите, предаде АФП.
Глобалната рамка за химикалите беше приета от правителства, компании и неправителствени организации на петата международна конференция за управление на химикалите, която се проведе в Бон, Германия, и беше организирана от Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП).
Планът определя 28 конкретни цели и насоки за ключови сектори през целия жизнен цикъл на химикалите - от производството до отпадъците.
Те включват предотвратяване на незаконния трафик на химикали и отпадъци, въвеждане на национално законодателство и постепенно премахване на силно опасните пестициди в селското стопанство до 2035 г.
В него се призовава също така за преход към по-устойчиви химически алтернативи, отговорно управление на химикалите в сектори като промишлеността, селското стопанство и здравеопазването, както и за по-голям достъп до информация за свързаните с различните химикали рискове.
"Всеки човек на тази планета трябва да може да живее и работи, без да се страхува, че ще се разболее или ще умре от излагане на химикали", заяви Ингер Андерсен, изпълнителен директор на ЮНЕП.
Тя призова "правителствата, химическата индустрия и всички участници да надхвърлят договореното, за да защитят хората и планетата, от която всички зависим".
Германия обеща 20 млн. евро за прилагането на рамката, която ще се администрира от ЮНЕП, предаде БГНЕС.
Участниците приеха и декларацията от Бон, в която се ангажираха да "предотвратят излагането на вредни химикали и да преустановят използването на най-вредните от тях, където е необходимо, както и да подобрят безопасното управление на такива химикали там, където те са необходими".