ООН изпраща мисия в Нагорни Карабах, за да оцени хуманитарните нужди на местното население. То обаче се стопи рязко, след като по-голямата част от жителите напуснаха анклава, върху който Азербайджан установи пълен контрол след военна операция миналата седмица.
Етническите арменци продължават масово да напускат Нагорни Карабах. По последни данни вече са избягали над 97 700 души. Почти всички потвърждават, че се страхуват от етническо прочистване.
"Сега сме бездомни кучета. Такъв е нашият статут. Нека светът да знае – ние сме бездомни кучета. Територията – това е претекст. Това е геноцид на една християнска нация", коментира Нарине Шакарян.
"Положението беше направо ужасно. Обадихме се на административния ръководител на селото ни и питахме дали можем да се върнем. Той каза, че можем, но ако ви посегнат тюрките, или както се наричат азебрайджанци, не можем да носим отговорност за вас", каза Анабел Гуласян.
"А не искаме война. Искаме да живеем заедно. Господ ни е довел на този свят, за да бъдем живи. Един е хлябът, който ядем. И е добре да бъдем милостиви един към друг", е на мнение Слава Осипян.
Говорителят на ООН Стефан Дюжерик каза, че световната организация изпраща мисия в Нагорни Карабах, където не е имала достъп от 30 години. Това става възможно сега, след споразумение с правителството на Азербайджан.
"Много е важно ООН да влезе там", заяви говорителят. Мисията от десет души се ръководи от Службата на ООН по хуманитарните въпроси.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Снимка: БГНЕС
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година