Европейският съюз ще подкрепи Гърция с 2,25 млрд. евро. Южната ни съседка е изправена пред икономическа криза след наводненията миналата седмица, които унищожиха инфраструктура и земеделска земя.
Бизнеси и фабрики бяха наводнени, убити са 10 000 животни. Бурята засегна около 75 хил. хектара. Магазините в Атина вече изпитват недостиг на продукти. Регионът на Тесалия беше най-тежко засегнатата област с унищожени цели реколти от памук, царевица, домати и ябълки.
"В състояние сме да покрием много преки нужди, без да се отклоняваме от нашите бюджетни цели. ЕС трябва да покаже максимална подкрепа и гъвкавост и да излезе с иновативни идеи как да подкрепи Гърция незабавно, както и в краткосрочен до среден период", каза Мицотакис.
В опит да облекчи притесненията на инвеститорите, икономическият съветник на Мицотакис - Алекс Пателис, обеща, че Гърция ще се придържа към фискалните си цели, въпреки въздействието на природните бедствия. Отворена е онлайн платформа за обезщетения, за да предостави помощ на засегнатите, докато властите се опитват да изчислят точната цена на бурята.
Мицотакис каза, че ще "направя своя лична мисия" да убедя колегите си лидери от ЕС, че "трябва да допълним фондовете за солидарност със значително повече налични средства", за да подкрепим страни, които страдат от финансови бедствия, пряко свързани с изменението на климата, но също и с други видове природни бедствия, предаде кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
"Гръцкият народ може да разчита на Европа за бърза подкрепа, максимална гъвкавост и че ние сме до вас не само в този кратък момент, но и при възстановяването и реконструкцията", заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен след среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Страсбург.
Те заявиха, че са решили да сформират работна група, която ще помогне средствата да се разпределят по-бързо. "Първоначалният пакет от до 2,25 млрд. евро може да бъде допълнен с други източници, например фонда за солидарност на ЕС", поясни Лайен.
Снимка: БГНЕС