Броят на жертвите на разрушителното земетресение от 6,8 по Рихтер в Мароко надхвърли 2000 души. Пострадалите са хиляди, много от тях са в критично състояние. Очакванията са, че броят на жертвите ще се увеличи, след като спасителите достигнат до най-отдалечените планински райони в епицентъра на труса.
Спасителите издирват оцелели от най-смъртоносното земетресение в Мароко от повече от шест десетилетия насам. Броят на жертвите ще расте, тъй като все още не се знае размерът на щетите в планинските села на Атласките планини, където бе епицентърът на мощния трус.
"Живеем в кризисна ситуация. Очакваме да получим помощ, защото ние не можем да се справим с това ужасно положение. Нямаме ток, нямаме вода, нямаме и храна", сподели мъж.
Много хора прекараха втора нощ на открито след земетресението с магнитуд 6,8 по Рихтер. Хуманитарните работници са изправени пред предизвикателството да достигнат до най-тежко засегнатите в планините, където се съобщава за паднали скали по пътищата и много къщи са разрушени. Мароко обяви тридневен траур и крал Мохамед VI призова за молитви за мъртвите в джамиите в цялата страна.
Световната здравна организация съобщи, че повече от 300 000 души са били засегнати от бедствието.
"Националната общност на Червения кръст и Червения полумесец е на терен. Много от спасителите са местни хора, които са пострадали от бедствието. Следващите 24 до 48 часа ще бъдат критични за спасяването на човешки животи. След това може да се очаква още по-голям ръст на щетите от това бедствие. Хората са изплашени, имаме информация за много хора, които са блокирани в населените места заради затворени пътища и очакват помощ", каза Каролайн Холт, която е глобален директор в Червения кръст и Червения полумесец.
Село Тансгарт в района на Анси, където пътят от Маракеш тръгва към планината, е най-тежко засегнатото. Живописните му къщи, прилепнали към стръмен хълм, са напукани и разрушени. Паднали са минаретата на джамии. Селото вече е загубило десетки хора, включително деца.
Епицентърът на земетресението е бил на около 72 км (45 мили) югозападно от Маракеш, град, обичан от чуждестранните туристи заради средновековните си джамии, дворци и семинарии, богато украсени с ярки мозайки и лабиринт от тесни улици. Сега много от старинните сгради в Маракеш са пострадали. Това е най-смъртоносното земетресение в Мароко от 1960 г. насам. Тогава се смята, че земетресението е убило най-малко 12 000 души.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: БГНЕС