Британски университети намаляват дните, през които студентите трябва да бъдат в учебните заведения, за да им позволят да работят на непълен работен ден, така че да оцелеят в битката с кризата с разходите за живот, съобщава "Обзървър".
Редица университети започват да въвеждат стегнати учебни графици, при които лекциите и семинарите са планирани в рамките на два или три дни, вместо да са разпръснати през цялата седмица. Този ход улеснява нарастващия брой студенти, на които се налага да поемат работа на непълен работен ден, за да свързват двата края. Статистиката показва, че повече от половината студенти сега работят успоредно с обучението си, спрямо 45% през 2022 година и 34% през 2021 година.
Със заеми за издръжка, които едва покриват разходите за настаняване, както и родителите, които са затруднени да си позволят необходимите вноски, младите хора, които започват обучението през есента, са изправени пред финансова несигурност, пише "Обзървър". Вестникът цитира данни на Службата за прием в университетите и колежите, че две трети от новокурсниците очакват да получат работа на непълен работен ден, за да оцелеят, предаде БНР.
Снимка: Pexels