fallback

Уж на почивка, а насила депортирани: Над 19 000 украински деца са отнети от семействата им

В Русия те попадат в домове за сираци или болници

10.08.2023 | 18:07 Автор: Михаела Кирилова

Над 19 000 украински деца са били отделени от родителите си по време на руската инвазия в Украйна и депортирани в Русия, заяви ръководителят на украинския клон на международната хуманитарна организация "SOS Детски селища" Сергей Лукашов в Мюнхен.

"Това е военно престъпление и според международното право е част от геноцида", подчерта той.

По думите на Лукашов по време на войната украинските деца са били отделяни от родителите си по различни начини.

"Първоначално много от тях са били отрязани от бързо напредващата фронтова линия и изведнъж са се оказали сами на окупирана територия. Често децата са били отвличани от окупаторите в други региони и в Русия", казва той. 

По-късно окупаторите започват да действат по по-изтънчен начин, предлагайки най-вече на нуждаещите се семейства да изпратят децата на почивен лагер за няколко седмици. Само че след въпросния лагер децата така и не се връщали у дома. В някои случаи пък родителите били задържани на границата при опит да напуснат окупираната територия, а децата им бивали отнети.

"Организацията  "SOS Детски селища" е пряко ангажирана с проблема. До момента 385 депортирани момчета и момичета са били върнати в Украйна, като при 84 от тях това е станало именно благодарение на усилията на организацията и нейните партньори. Планираме маршрута заедно с тях, помагаме им финансово, предлагаме какви формулировки и аргументи да използват при общуване с властите и на граничните пунктове", казва Лукашов.

Не само родителите, но и самите тийнейджъри търсят помощ - например чрез социалните мрежи. В Русия децата попадат в домове за сираци, болници или приемни семейства и много от тях след известно време получават руски паспорти. Според Лукашов децата често се оплакват от промиване на мозъци: казва им се, че родителите им и Украйна са ги отхвърлили и че ще бъдат преследвани, ако се върнат, оказва им се натиск, пише DW.

Но дори и ако децата успеят да се върнат у дома, проблемите често продължават. "Някои от тях са били изложени на пропаганда в продължение на девет месеца, а това оставя своите лоши следи", казва представител на хуманитарната организация.

Снимка: Pexels

fallback
Още от Свят
fallback