На хърватската граница е открито високо ниво на канцерогенен акриламид в хранителен продукт, произведен в Сърбия, съобщи N1. Високо ниво на акриламид е открито в чипс с червен пипер, произведен в Сърбия, а информацията за това беше публикувано на сайта на Европейската комисия.
Страната вносител е Хърватия, а предупреждението на ЕК се отнася за Хърватия и Сърбия, става ясно от сайта на Европейската система за бързо предупреждение.
Продуктът не е навлязъл на хърватския пазар и е бил унищожен безопасно.
Акриламидът не се среща в пресни храни и се образува основно при обработката на храната при температури над 120 градуса, както и при ниска влажност, което означава печене, пържене и други форми на приготвяне.
Обикновено се съдържа в хляб, пържени картофи, чипс, зърнени закуски, бисквити, крекери и кафе.
Това вещество е изследвано по-подробно и е открито в определени храни през 2002 г. в Швеция. Оттогава многократно са правени предупреждения за последствията от него, а връзката с някои видове рак е особено тревожна. Когато акриламидът навлезе в организма, се трансформира в глицидамид, който причинява мутации и уврежда ДНК, уточнява БГНЕС.
Смята се, че наличието на акриламид в храната може да увеличи риска от развитие на рак във всички възрастови групи, предупреди Хърватската агенция по храните.