Вълната от имигранти към богатите страни засилва натиска за повишаване на цените на жилищата, като притиска наематели и купувачи на жилища и затруднява централните банки в усилията им за укротяване на инфлацията, пише Wall Street Journal.
От Европа до Азия и Северна Америка рекорден брой хора пресичат границите, привлечени от затегнатите трудови пазари и смекчаването на правилата за пътуване след Ковид. Мнозина се озовават в градове, където предлагането на жилища е оскъдно.
Това тласка нагоре наемите и не позволява на цените на жилищата да намалеят толкова, колкото се очакваше, въпреки нарасналите разходи за обслужване на заемите, особено в Европа, Канада и Австралия.
В Канада, която е приела рекордните 437 хил. мигранти миналата година, цените на имотите отново са започнали да растат през февруари след десет поредни месеца на спадове. В САЩ ръстът на наемите се забавя, но цените на жилищата отново започнаха да растат, след като намаляха през миналата година.
Във Великобритания годишната инфлация при наемите през май достигна най-високото си ниво от началото на воденето на статистика през 2016 г. и се ускори в 20 от последните 21 месеца.
Неотдавнашен доклад на Goldman Sachs показа, че имиграцията е ключова причина цените на жилищата в големите икономики да показват признаци на задържане на по-високи нива от очакванията след спадовете, породени от повишаването на лихвите.
Четете повече в investor.bg
Снимка: БГНЕС