Помощта от Чехия и Словакия за Украйна достигна $430 млн.

Държавите са сключили тристранни сделки

13.07.2023 | 21:27 Редактор:
Помощта от Чехия и Словакия за Украйна достигна $430 млн.
Помощта от Чехия и Словакия за Украйна достигна $430 млн.

Чехия и Словакия изпратиха МиГ-овете в Киев и модернизираха армиите си.  Сред всички страни, които са предоставили военна подкрепа на Украйна, тежестта на Чешката република и Словакия може да бъде приравнена към сили като САЩ и Обединеното кралство.

Помощта на двете страни за Украйна, която се бори повече от година с руската инвазия, достига стотици милиони евро. Въпреки, че Чехия и Словакия не са най-мощните държави както в Европа, така и в коалицията анти-Путин, те са едни от най-големите донори на оръжие за Киев и негови ясно изразени съюзници. Прага и Братислава заеха първите места в това отношение, като се имат предвид икономическите им възможности.

От тях става ясно, че щурмовите хеликоптери, изтребителите, наземните радари, ракетите земя-въздух, танковете, бойните машини на пехотата, самоходната артилерия, противовъздушните системи , залповите ракетни установки, противотанковите оръжия, леко стрелковото оръжие и др. - са само част от мащабната подкрепа за Украйна, дори ако изключим хуманитарната помощ.

Изтребителите, изпратени в помощ на украинските въоръжени сили наброяват около 15 МиГ-29, танковете – повече от 200, ракетните установки са десетки, а мунициите се измерват в тонове.

Само до април 2022 г. обемът на военната помощ, предоставена от Чехия на Украйна, вече достигаше около 430 милиона долара, а пакетите с въоръжение, включително тези на Словакия, се редуваха един след друг.

Въпреки че Чехия и Словакия не винаги разкриват подробности за своите оръжейни доставки, редица оръжия вече бяха забелязани в Украйна и помогнаха за изтласкването на руската армия в региони като Харков и Херсон. Интересното е, че това не включва само оборудване, доставено от запасите на двете натовски армии, но и новозакупени оръжейни системи.

Освен това чешките отбранителни компании ремонтираха и продължават да ремонтират в голям мащаб украинска техника, която е била повредена по време на боевете или е била складирана и недобро състояние преди избухването на войната.

Тристранните сделки:

Двете страни съюзници на Украйна се възползваха и от възможността за сключването на т. нар. тристранни сделки, в рамките на които предоставят старото си съветско въоръжение на Украйна, а за сметка на това получават нови западни образци.

Споменатата инициатива беше подкрепена от страни като САЩ и Германия, които в кратки срокове компенсираха Прага и Братислава с доставката на противовъздушни системи, бронирани машини и други.

В особена степен идеята беше приложена за съветските зенитно-ракетни системи С-300, които бяха заменени с американските „Пейтриът“, както и за танковете Т-72, за които Чехия и Словакия получиха или финансова компенсация, или друг вид въоръжение.

Чрез този подход двете централноевропейски страни доказаха, че разбират опасността от Москва и показаха ясно на съюзниците, че подпомагайки сигурността на Украйна, демократичният свят помага на своята собствена сигурност.

Нещо повече – тристранните сделки не само позволиха на Киев да заменя бързо своите запаси, но и дадоха на Чехия и Словакия възможност да усвоят нови образци западна военна техника и да постигнат съвместимост с по-големите си съюзници, съобщи БГНЕС

Снимка: БГНЕС