fallback

Нови разкрития за потъналия риболовен кораб с мигранти край бреговете на Гърция

Разследване обвинява страната в прикриване на сведения за ролята на бреговата охрана

02.07.2023 | 16:24 Автор: Вяра Димова

Международно журналистическо разследване на седем медии твърди, че Гърция се е опитала да прикрие неудобни показания за ролята на гръцката брегова охрана при потъването на риболовен кораб с мигранти край бреговете на страната в средата на миналия месец, при което се смята, че са загинали стотици хора, пише гръцкото опозиционно издание "Ефимерида тон синдактон".

По време на разследването, извършено от "Лайтхаус рипортс", "Рипортърс юнайтед", "Шпигел", "Сирадж", "Монитър" и "Таймс", са били направени интервюта със 17 оцелели от потъването – най-големият брой подобни разговори, провеждани досега в рамките на журналистическо разследване след потъването на кораба на 14 юни край гръцкия град Пилос.

16 от интервюираните твърдят, че гръцката брегова охрана е взела на буксир риболовния кораб, преди той да потъне – обстоятелство, което се отрича от гръцките власти, макар че те признаха, че за кораба е било закачено въже, но това е станало три часа преди потъването му.

От 17-те свидетели 4 казват, че тегленето на повредения кораб е било предприето с цел той да бъде преместен в италиански териториални води.

Докладът освен това се позовава на неназовани източници от "Фронтекс", според които европейската гранична служба е съставила доклад за сериозен инцидент и е започнала вътрешно секретно разследване.

Също 4 свидетели казват, че след потъването бреговата охрана не е предприела веднага спасителна операция, а плавателният ѝ съд е обикалял около обърнатия кораб и е предизвикал вълни, които са ускорили потъването и удавянето на пътниците.

Според международното разследване поне двама оцелели заявяват, че показанията им са били изменени от гръцката брегова охрана и са били подложени на натиск да не говорят за теглене на кораба, информира БТА.

Оцелели обвиняват бреговата охрана още, че е иззела мобилни телефони, на които е било документирано потъването, и след това не ги е върнала на притежателите им.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Свят
fallback