Мъртви риби и делфини достигат бреговете на България и Турция заради потопа, причинен от взривяването на подпорната стена на един от най-големите язовири в Украйна - “Нова Каховка”, съобщи Си Ен Ен. В сряда стана ясно, че не е изключено водата да е отнесла и мини, които да се озоват на някой черноморски плаж.
Към момента българските власти твърдят, че замърсяване на нашите води няма.
Сателитни изображения показват, че язовирът “Нова Каховка” и околните райони в Южна Украйна пресъхват след срутването на стената. Районите включват и град Енергодар, където се намира Запорожката АЕЦ, а също и градовете Никопол и Запорожие. Водният резервоар, който охлажда генераторите на АЕЦ-а, също е със значително намалени запаси.
От Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заявиха в сряда, че аецът ще използва множество различни водоизточници за охлаждане след срутването на язовира. Оттам отбелязаха също, че тези източници имат достатъчно вода за следващите няколко месеца. Заводът разчита най-вече на изпускателен канал, както и на серия от охладителни басейни.
Въпреки това генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси каза, че ситуацията с ядрената безопасност и сигурност в централата “е изключително крехка” и добави, че загубата на резервоара е поредната трудност, пред която са изправени служителите на АЕЦ “Запорожие”.
Най-малко 21 души са загинали и 28 са ранени след пробива на язовирната стена на 6 юни в района на Херсон според министъра на вътрешните работи на Украйна Игор Клименко. И Украйна, и Русия се обвиняват взаимно за инцидента.
На този фон украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Москва дори е създала специална група, която да скрива труповете на хора вследствие на инцидента, припомня "24 часа".
Според Андрий Йермак, съветник на президента, във водата са се разсипали най-малко 150 тона нефтени замърсители, които се носят по река Днепър. По негови думи около 124 000 акра украински гори са наводнени. Министерството на здравеопазването на Украйна призова жителите в понеделник да не плуват и да не ловят риба във водите около Одеса, Николаев и Херсон.
Снимка: БГНЕС
преди 1 година
преди 1 година