Президентът на Северна Македония Стево Пендаровски одобри съставянето на "черни списъци" за български граждани и политици. Това стана ясно от изявление, направено по време на форум организиран от Белградския център за политическа сигурност на тема: "Руската агресия срещу Украйна и новата ситуация при разширяването на ЕС".
На срещата присъства и бившият съветник на премиера Кирил Петков - Весела Чернева.
"Не може да се прикриваш зад длъжността си и в същото време да защитаваш позиции, които нарушават обществената сигурност в Македония", каза Пендаровски.
Коментарът бе по повод забраната за влизане в страната на българския евродепутат Андрей Ковачев на 6 май тази година, който трябваше да участва в панихида на българското военно гробище в Ново село край Струмица.
"Лицата, които имат териториални претенции, няма да влизат в Македония. Преди 2 години и половина България започна да предявява искания, които нямат нищо общо с критериите на ЕС", заяви президентът.
"Започнаха да говорят за македонската етническата идентичност, за това, че македонският език е диалект на българския, че в периода от 1941 до 1944 те са били администратори, а не окупатори. Всичко това бе изпратено в писмена форма до всички посланици. Подобен исторически ревизионизъм е абсолютно неприемлив при всяка една сериозна дискусия. Подобно нещо не отива на една страна членка на ЕС", уточни Пендаровски, цитиран от БГНЕС.
"Ако не бяхме част от НАТО и не споделяхме всички информации от тази система, нямаше да може да се справим с всички тези пропаганди и лъжливи новини. Ако сравним влиянието на руските служби в региона, и по-специално в Македония, с това от 2018 г., когато организирахме референдума за членство в НАТО и особено преди тази кампания, то не е толкова голямо. Тогава чужди представители създадоха 35 портала за една нощ. Две трети от тях бяха със сходни имена на вече съществуващи портали", коментира държавният глава на Северна Македония.
Снимка: БГНЕС