"Убийте звяра": МВФ призова европейските банки да вдигат лихвите

Повишаването на цените на енергията се отразява на цените в цялата икономика, каза Алфред Крамер

28.04.2023 | 11:02 Редактор:
"Убийте звяра": МВФ призова европейските банки да вдигат лихвите

Международният валутен фонд призова европейските централни банки да "убият звяра" на инфлацията, като продължат да повишават лихвените проценти.

"Трябва да убиете този звяр", заяви пред репортери в Стокхолм директорът на европейския отдел на МВФ Алфред Камер, предаде АФП.

От миналата година Европейската централна банка заедно с другите централни банки в региона последваха Федералния резерв на САЩ в рязкото повишаване на лихвените проценти с цел овладяване на инфлацията. Но в условията на забавяне на икономическия растеж и инфлацията, както и на няколко банкови фалита под тежестта на по-високите лихвени проценти, се появиха широко разпространени спекулации, че централните банки може да преустановят повишаването на лихвените проценти, за да оставят въздействието на мерките да се отрази на икономиката.

МВФ смята, че централните банки все пак трябва да повишат лихвените проценти, тъй като се опасява, че повишаването на цените на енергията се отразява на повишаването на цените в цялата икономика.

За ЕЦБ, която следващата седмица ще заседава по въпроса за лихвените проценти, "това означава затягане за по-дълго време, а ние смятаме, че това ще продължи до средата на 2024 г. За да може инфлацията да се понижи до целевата стойност някъде през 2025 г.", отбеляза Камер.

За МВФ понижаването на инфлацията е по-важно от опасенията за банковата система.

"И в това няма никакво съмнение", убеден е Камер, особено в Европа, където банковата система е добре капитализирана. "Така че нашата оценка е, че тази банкова система всъщност би трябвало да е в състояние да се справи със стреса, идващ от" по-високите лихвени проценти, добави той, цитиран от БГНЕС.

МВФ призова също европейските държави да намалят бюджетните си дефицити. Разходите нараснаха, за да се противодейства на ефекта от пандемията, а след това и за да се подкрепят потребителите и промишлеността, засегнати от скока на цените на енергията след нахлуването на Русия в Украйна.

Запитан за рисковете за икономическия растеж, Камер заяви, че европейските икономики вече работят с "пълния си производствен капацитет", а пазарите на труда са "супер напрегнати", пише БГНЕС.

Що се отнася до заплатите, той посочи, че в Еврозоната увеличението им е било скромно, докато печалбите са се увеличили. 

Снимка: БГНЕС