"Кой го е грижа за нас"? Местните в Судан живеят без ток и вода повече от седмица

Другите държави евакуират своите хора, ами ние?, питат жители на Хартум

24.04.2023 | 18:19 Редактор:
"Кой го е грижа за нас"? Местните в Судан живеят без ток и вода повече от седмица

Над суданската столица Хартум се вие гъст дим. По улиците се чуват изстрели и експлозии, разказват очевидци. Това е атмосфера, която плаши хората.

"Цялата нощ не съм спала, изобщо не е възможно да останеш спокоен", разказва една студентка  пред агенция Ройтерс. И добавя, че няма течаща вода, а навън никой не смее да излезе.

Докато много държави евакуират своите граждани от Хартум, местните хора остават заклещени между фронтовете, без да могат да напуснат суданската столица, в която от близо седмица вече се водят сражения между двамата най-влиятелни генерали в страната и техните войски. Осведомителните агенции съобщават за множество жертви.

"Другите държави евакуират своите хора и показват, че ги е грижа за тях, но кой ли го е грижа за нас?", пита студентката. От Хартум, където явно се водят най-тежките сражения в момента, почти няма как да се излезе, съобщава АРД. Но и да се остане в града е проблематично, защото битки се водят навсякъде и фронтовите линии остават неясни. В Хартум междувременно почти никъде няма питейна вода и ток, запасите от горива също са на привършване.

Хуманитарната ситуация става все по-драматична из цялата страна. Повечето болници междувременно са закрити, отчасти и поради това, че сградите им са тежко засегнати от сраженията. Има съобщения, че армията и полувоенните сили са използвали и цивилни болници като своя база, пише DW.

Токът в Хартум спря още преди около седмица – в началото на стълкновенията, хората трудно си набавят и храна, защото само малка част от магазините са останали отворени.

"Някои от хората са толкова отчаяни, че излизат по улиците да търсят храна, макар това да е свързано с риск за живота", казва сътрудничка на хуманитарна организация, пред АРД.

Примирие в Судан засега не се очертава. Не са определени и хуманитарни коридори за изтеглянето на цивилните граждани. Отчаянието сред местните хора расте с всеки изминал ден.

Снимка: БГНЕС