Джулиан Асанж, който от 2019 г. е в затвор в Лондон, се бори от години срещу екстрадицията си в САЩ. Ако бъде изпратен на американските власти, той може да получи доживотна присъда. Основателят на WikiLeaks не е осъден, но въпреки това е зад решетките. И то в строго охранявания затвор Белмарш, припомня АРД.
Неговата съпруга - Стела, разказва, че Асанж прекарва по-голямата част от времето си в килията, тъй като изолацията на задържаните е норма в този затвор. Тя разказва и за строгите мерки за сигурност, с които се сблъсква всеки път, когато отиде да посети своя съпруг. От входната врата до стаята, където имат право да разговарят, тя трябва да даде пръстови отпечатъци четири пъти, да бъде проверена дали не носи наркотици и още много други неща.
Не се знае колко дълго ще продължи съдебната битка на създателя на WikiLeaks. "Минаха 4 години всекидневна борба на всички фронтове", казва Стела.
Миналата седмица организацията "Репортери без граници" трябваше да посети Асанж в Белмарш за първи път, разказва АРД. Посещението беше официално одобрено. В последния момент обаче на Кристоф Делоар и Ребека Винсент от организацията им беше отказан достъп.
"Джулиан Асанж има огромен принос към журналистиката. Публикуването на секретните документи беше в обществен интерес", смята Винсент. Никой не бива да попада в затвора дори и за ден заради това, че е публикувал информация в обществен интерес, казва още тя. Зад стените на затвора Асанж се е превърнал в най-известния политически затворник в света.
Съпругата на Асанж Стела също изтъква, че той е политически затвор. Като адвокат тя работи само за един единствен клиент - своя съпруг. И се бори срещу опасността той да бъде забравен. Тя пътува и дава интервюта, за да се опита да привлече внимание към случая: "Ако Обединеното кралство и САЩ наистина искат да подкрепят свободата на словото и да се застъпват за журналистите - включително и за своите, които работят на опасни места по света, те трябва да постъпят правилно и да освободят Джулиан", казва тя, цитирана от АРД.
Следващият етап от съдебната битка на Асанж може да започне скоро. Засега няма изгледи основателят на Wikileaks да бъде освободен. В САЩ го заплашва доживотен затвор.
Тази седмица група конгресмени от Демократическата партия изпратиха писмо до главния прокурор на САЩ Мерик Гарланд, в което го призовават да оттегли обвиненията срещу основателя на WikiLeaks.
Обвиненията срещу Асанж са 18, 17 от тях по Закона за шпионажа. Те "представляват сериозна и безпрецедентна заплаха" за журналистическата работа и Първата поправка на американската конституция, пишат конгресмените. Миналата година водещи медии, сред които "Ню Йорк Таймс", "Гардиън" и "Шпигел", също призоваха САЩ да свалят обвиненията срещу журналиста и активист.
Снимка: БГНЕС