fallback

Молдова се отказа от държавния си език, преименува го на румънски

Законопроектът за смяна на официалния език е приет с мнозинство от 58 депутати

16.03.2023 | 18:08 Автор: Ирена Бакърджиева

Молдовският парламент одобри законопроект за преименуване на държавния език от молдовски на румънски. Мнозинството от депутатите - 58 от общо 101 - са гласували за приемането му.

"Законопроектът за изпълнение на някои решения на Конституционния съд беше приет на второ четене с гласовете на 58 депутати", заяви на заседанието председателят на парламента Игор Гросу.

Молдовският парламент се състои от 101 депутати и за приемането на законопроекта е необходимо мнозинство от гласовете на присъстващите депутати. Законопроектът е предложен от партията "Действие и солидарност", която има 63 места в парламента. Опозиционният блок на комунистите и социалистите се противопоставя на законопроекта. В резултат на това при приемането на проекта на първо четене в парламента се стигна до скандал.

Според проектозакона терминът "молдовски език" се заменя с "румънски език". Когато става въпрос за Молдова, думите "държавен език", "официален език", "майчин език" се заменят с "румънски език", пише БГНЕС.

През 2013 г. Конституционният съд постанови, че румънският език е държавният език в страната. В същото време, според молдовската Конституция за държавен език в страната се счита молдовският език на латиница, версия, подобна на румънския. Румънският език се изучава в молдовските училища и университети; молдовският език на кирилица се изучава само в Приднестровието.

Снимка: Pixabay

fallback
Още от Свят
fallback